“Jabrlanuvchi huquqlarini himoya qilish” mavzusidagi o‘quv moduli mashg‘ulotlari boshlandi
Bosh prokuratura Akademiyasi magistraturasining “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” yo‘nalishi talabalari uchun “Jabrlanuvchi huquqlarini himoya qilish” mavzusidagi moduli doirasidagi  o‘quv mashg‘ulotlari boshlandi.
Mazkur o‘quv moduli jabrlanganlarning xalqaro huquqdagi maqomi, ularning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha xalqaro xujjatlarning mazmun-mohiyati, viktimologiyaning muhim tamoyillari, jabrlangan shaxslarning huquq va erkinliklarini himoya qilish, jabrlanuvchi va guvohlarni himoya qilish, jabrlanuvchilarga yetkazilgan moddiy va ma’naviy zararlarni qoplash, shuningdek odam savdosi, oiladagi zo‘ravonlik va qiynoqdan jabrlanganlarning huquqlarini himoya qilishning o‘ziga xos xususiyatlari va boshqa dolzarb masalalarni qamrab olgan.
Shu bilan birga, mazkur yo‘nalishda tahsil olayotgan magistratura talabalari uchun viktimiologiyaga oid asosiy konseptsiyalar, xalqaro standartlar va amaliyot bo‘yicha ma’ruzalar, shuningdek nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarni rivojlantirish maqsadida imitatsion mashqlar o‘tkaziladi.
O‘quv moduli doirasida shuningdek odam savdosi jabrdiydalariga yordam berish bo‘yicha Respublika reabilitatsiya markazi, Mahalla va oilani ko‘llab-quvvatlash vazirligi huzuridagi Toshkent shahar Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish markazida sayyor mashg‘ulot va tanishuv darslari o‘tkazilishi nazarda tutilgan.

Запущен учебный модуль «Защита прав жертв»
В Академии Генеральной прокуратуры для слушателей магистратуры по направлению «Международное право прав человека» запущен учебный модуль «Защита прав жертв».
В ходе данного модуля будут рассмотрены правовой статус жертв в международном праве, суть и содержание международных документов по защите прав жертв, основные принципы виктимологии, защиты прав и свобод потерпевших, защита свидетелей и потерпевших, компенсация материального и морального ущерба, также будут разъяснены особенности защиты прав жертв от торговли людьми, домашнего насилия и пыток.
Вместе с тем, будет проведен ряд лекций по основным понятиям виктимологии, международным стандартам и практике по защите прав жертв, а также имитационные занятия для совершенствования теоретических знаний и практических навыков слушателей магистратуры.
Учебный модуль также включает выездные занятия в Республиканском реабилитационном центре по оказанию помощи жертвам торговли людьми и Республиканском центре реабилитации и адаптации женщин при Министерстве по поддержке махалли и семьи.