Maqsadli moliyaviy sanksiyalar qo‘llash masalalari bo‘yicha seminar-trening o‘tkazildi
Bosh prokuratura Akademiyasida “Maqsadli moliyaviy sanksiyalar qo‘llash masalalari” mavzusidagi seminar-trening o‘tkazildi.
Trening pul mablag‘lari yoki boshqa mol-mulk bilan bog‘liq operatsiyalarni amalga oshiruvchi, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish bo‘yicha faoliyatga jalb qilingan tashkilotlarning mas’ul xodimlari uchun tashkil qilindi.
Trening dasturi maqsadli moliyaviy sanksiyalar qo‘llashning mazmun-mohiyati, benefitsiar mulkdorlarni aniqlash bo‘yicha xalqaro standartlar, shuningdek, xaridorlarni, xususan xorijiy mamlakatlar ommaviy mansabdor shaxslari va ularning oila a’zolari hamda yaqinlarini lozim darajada tekshirish bo‘yicha choralarni aniqlash va qo‘llash kabi masalalarni o‘z ichiga olgan. Yuqorida keltirilgan masalalar bo‘yicha xorijiy va milliy amaliyotning qiyosiy tahlili o‘tkazildi.
Tadbirga Akademiya professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda katta amaliy tajribaga ega Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Moliya vazirligining mutaxassislari jalb qilindi.

Проведен семинар-тренинг по вопросам применения целевых финансовых санкций
В Академии Генеральной прокуратуры организован семинар-тренинг на тему: «Вопросы применения целевых финансовых санкций».
Тренинг организован для ответственных сотрудников организаций, осуществляющих операции с денежными средствами и иным имуществом, вовлеченных в деятельность по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма.
Программа тренинга включает круг вопросов касательно сути и значения применения целевых финансовых санкций, международных стандартов выявления бенефициарных владельцев, а также выявления и применения мер по надлежащей проверке клиентов, в частности публичных должностных лиц иностранных государств, членов их семей и родственников. По указанным выше вопросам проведен сравнительный анализ зарубежной и национальной практики.
Наряду с преподавателями Академии в проведении тренинга участвовали сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, имеющие большой практический опыт, а также специалисты Министерства финансов.