“Kitobxonlik – milliy o‘zlikni asrash omili” mavzusida kitobxonlik tadbiri o‘tkazildi
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan ta’lim, ilmiy va tahliliy faoliyat bilan bir qatorda ma’naviy-ma’rifiy ishlar ham tizimli asosda olib borilmoqda.
2022 yil 4 noyabr kuni Bosh prokuratura tarmoqlari bilan hamkorlikda “Kitobxonlik – milliy o‘zlikni saqlash omili” mavzusida navbatdagi kitobxonlik tadbiri tashkil etildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlarida ma’naviy-ma’rifiy ishlarni yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha 2022 yil uchun mo‘ljallangan “Yo‘l xaritasi” ijrosini ta’minlash doirasida prokuratura xodimlarining kitobga qiziqishini oshirish va yuksak kitobxonlik madaniyatini shakllantirish maqsadida o‘tkazildi.
Ushbu kitobxonlik tadbirida Bosh prokuratura, Bosh prokuratura Akademiyasi xodimlari, tinglovchilari, doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar qatnashdilar.
Tadbir mehmoni tergov materiallari asosida nashr etilgan “Tergovchi” nomli turkum detektiv kitoblarini auditoriyaga taqdim etgan Yozuvchilar uyushmasi a’zosi, yuridik fanlari doktori professor Komil Sindarov bo‘ldi.
Ishtirokchilarga muallif kitobidan sahna ko‘rinishi qo‘yib berildi hamda bilim va zukkoligini namoyon etgan ishtirokchilarga muallif dasxati tushirilgan kitob nusxalari topshirilgan holda auditoriya bilan interfaol mashg‘ulot o‘tkazildi.

Проведено духовно-просветительское мероприятие на тему: «Чтение – фактор сохранения национального самосознания»
Академией Генеральной прокуратуры наряду с образовательной, научной и аналитической деятельностью на системной основе проводится также духовно-просветительская работа.
4 ноября 2022 года совместно с подразделениями Генеральной прокуратуры организовано очередное мероприятие на тему: «Чтение – фактор сохранение национального самосознания».
Мероприятие организовано в рамках реализации «Дорожной карты» на 2022 год по поднятию духовно-просветительской работы на новый уровень в органах прокуратуры Республики Узбекистан и в целях формирования у сотрудников органов прокуратуры высокой культуры чтения.
В мероприятии приняли участие сотрудники Генеральной прокуратуры, Академии Генеральной прокуратуры, слушатели, докторанты и самостоятельные соискатели.
Гостем мероприятия явился член Союза писателей, доктор юридических наук, профессор Комил Синдаров, презентовавший аудитории серию детективных книг «Следователь» («Терговчи»), изданных по мотивам следственных материалов.
Участникам продемонстрирована сцена из книги автора, а также проведен интерактив с аудиторией, по итогам которого участникам, продемонстрировавшим знание и смекалку, вручены подписанные автором экземпляры книг.