Xalqaro aksilkorrupsiya anjumanida ishtirok etildi
Akademiya rahbari o‘rinbosari O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida “Korrupsiyaga barham berish, demokratik qadriyatlarni himoya qilish” mavzusidagi 20-xalqaro aksilkorrupsiya anjumanida ishtirok etmoqda.
Mazkur delegatsiya tarkibi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi mas’ul xodimlari hamda Agentlik huzuridagi Jamoatchilik kengashi a’zolari, Bosh prokuratura, “Yuksalish” umummilliy harakati vakillaridan iborat. Delegatsiyaning ishtiroki INL byurosi ko‘magida amalga oshirildi.
Tadbir Transparency International tashkiloti va AQSH hukumati tomonidan tashkil etildi.
Tadbir dasturidan 70 ga yaqin sessiya, yalpi majlis va tor doiradagi uchrashuvlar o‘rin olgan.
Anjumanda 140 ta davlatdan 2000 nafarga yaqin ishtirokchi qatnashishmoqda.
Ushbu global forum har 2 yilda bir marta o‘tkaziladi va korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida yuzaga kelayotgan muammolarga yechim topish maqsadida davlatlar, fuqarolik jamiyati, xususiy sektor, akademik doiralar va OAV vakillarini birlashtiradi.
Anjuman sessiyalari global xavfsizlik, irq va iqlim, qora bozorlar, uyushgan jinoyatchilik va jinoiy daromadlarni legallashtirish, shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurashishdagi tahdidlar kabi mavzularda o‘tkazilmoqda.
Tashrif davomida O‘zbekiston vakillari Davlat departamentining Korrupsiyaga qarshi kurash bo‘yicha global koordinatori Richard Nefyu bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurash sohasidagi bugungi islohotlar va istiqbollar yuzasidan fikr almashildi.

Участие в международной антикоррупционной конференции
Заместитель начальника Академии Генеральной прокуратуры в составе делегации Республики Узбекистан принимает участие в 20-й международной антикоррупционной конференции на тему: «Искоренение коррупции, защита демократических ценностей».
В состав делегации входят ответственные сотрудники Агентства по противодействию коррупции и члены Общественного совета при Агентстве, представители Генеральной прокуратуры, общенационального движения «Юксалиш». Участие делегации осуществляется при поддержке Бюро INL.
Мероприятие организовано международной организацией Transparency International и Правительством США.
Программа мероприятия включает около 70 сессий, пленарных заседаний и встреч в узком кругу.
В конференции принимают участие около 2000 участников из 140 стран мира.
Этот глобальный форум проводится каждые 2 года и объединяет представителей государств, гражданского общества, частного сектора, академических кругов и СМИ в целях поиска решений проблем, возникающих в сфере противодействия коррупции.
Сессии конференция проходят по таким темам как: глобальная безопасность, раса и климат, черные рынки, организованная преступность и отмывание денег, а также угрозы противодействия коррупции.
В рамках визита представители Узбекистана также встретились с Координатором в области глобального противодействия коррупции Госдепа г-ном Ричардом Нефью.
На встрече состоялся обмен мнениями о текущих реформах в борьбе с коррупцией в Узбекистане и перспективах.