Noqonuniy moliyaviy oqimlarni o‘lchash borasidagi salohiyatni oshirish
Akademiya xodimlari ESKATO, BMT GJB va YUNKTAD tomonidan Bangkok shahrida tashkil etilgan “Osiyo va Tinch okeani mintaqasida noqonuniy moliyaviy oqimlar hajmini baholash” loyihasining yakuniy yig‘ilishida ishtirok etdilar.
Tadbir noqonuniy moliyaviy oqimlarni (NMO) baholash va NMOni o‘lchash bo‘yicha statistik salohiyatni oshirish sohasida tajriba-sinov tadbirlari natijalari haqida ma’lumot berish, ilg‘or tajriba almashish, kelgusida amalga oshiriladigan ishlar va hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish maqsadida tashkil etildi.
Yig‘ilishda 6 tajriba-sinov davlat – Bangladesh, Vetnam, Qirg‘iziston, Maldiv Respublikasi, Nepal va O‘zbekistonning huquqni muhofaza kiluvchi va statistika organlari xodimlari, shuningdek, ESKATO, BMT GJB va YUNKTAD maslahatchilari ishtirok etdi.
Ishtirokchilar giyohvand moddalar savdosi, odam savdosi, yovvoyi hayvonlar noqonuniy savdosi, shuningdek tijorat va soliq bo‘yicha NMOni o‘lchash bo‘yicha o‘zaro amaliy tajriba almashishdi.

Повышение потенциала в области измерения незаконных финансовых потоков
Сотрудники Академии приняли участие в заключительном заседании проекта «Статистика и данные для измерения незаконных финансовых потоков в Азиатско-Тихоокеанском регионе», организованном ЭСКАТО, УНП ООН и ЮНКТАД в г. Бангкок.
Мероприятие организовано в целях информирования о результатах пилотных мероприятий в сфере оценки незаконных финансовых потоков (НФП) и улучшения статистического потенциала для измерения НФП, обмена передовым опытом, обсуждения последующих действий и перспектив сотрудничества.
В заседании приняли участие сотрудники правоохранительных и статистических органов 6 пилотных стран – Бангладеш, Вьетнам, Кыргызстан, Мальдивская Республика, Непал и Узбекистан, а также консультанты из ЭСКАТО, УНП ООН и ЮНКТАД.
Участники обменялись практическим опытом по измерению НФП от наркоторговли и наркотрафика, торговли людьми, незаконной торговли дикими животными, а также коммерческих и налоговых НФП.