Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boʼyicha malaka oshirish kursi oʼtkazilmoqda
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan “Mintaqaviy muloqot” XNNT bilan hamkorlikda huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish boʼyicha murabbiylikka tayyorlash va oʼqitish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha doirasida Аkademiyada tuman (shahar) prokuraturalari tergovchilari hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti surishtiruvchilari uchun “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirish holatlari boʼyicha moliyaviy tergov oʼtkazish” mavzusida malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Malaka oshirish kursi ishdan ajralmagan holda masofaviy taʼlim va Аkademiyada kunduzgi taʼlim shaklida oʼqitishni nazarda tutgan aralash taʼlim shaklida tashkil etildi.
Oʼquv kursi dasturidan jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish qarshi kurashishning xalqaro va milliy tizimi, jinoiy daromadlarni legallashtirish usullari va turlari, moliyaviy tergovni tashkil etish, shuningdek, kriptoaktivlar bilan bogʼliq huquqbuzarliklarni aniqlash boʼyicha nazariy va amaliy mashgʼulotlar oʼrin olgan.
Oʼquv mashgʼulotlariga Аkademiya professor-oʼqituvchilari bilan bir qatorda jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirish sohasidagi “Mintaqaviy muloqot” XNNT xalqaro eksperti D.Richard jalb qilingan.

A skills development course is being conducted to fight economic crimes
In collaboration with the Institute for the Protection of Rights, the "Regional Cooperation" program, in partnership with the Department for Combating Economic Crimes and Legalization of Illicit Income within law enforcement agencies, is implementing a project to prepare and train personnel in combating terrorism financing and legalizing illicit income.
As part of this project, a skills development course on "Financial Investigations on Illicit Income" has been organized for prosecutors from district (city) prosecutor's offices, as well as investigators from the Department for Combating Economic Crimes.
The training course is being conducted in a blended learning format, featuring both distance learning sessions and face-to-face training at the Academy. The curriculum covers international and national systems for combating financial crimes, methods and types of legalizing illicit income, organizing financial investigations, and identifying cryptocurrency-related offenses.
The training sessions are conducted by professors and instructors from the Academy, alongside Richard Joseph Joyce, an international expert in combating the legalization of illicit income and terrorism financing.