Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boʼyicha malaka oshirish kursi oʼtkazilmoqda
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan “Mintaqaviy muloqot” XNNT bilan hamkorlikda huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarini jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish boʼyicha murabbiylikka tayyorlash va oʼqitish loyihasi amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyiha doirasida Аkademiyada tuman (shahar) prokuraturalari tergovchilari hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti surishtiruvchilari uchun “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirish holatlari boʼyicha moliyaviy tergov oʼtkazish” mavzusida malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Malaka oshirish kursi ishdan ajralmagan holda masofaviy taʼlim va Аkademiyada kunduzgi taʼlim shaklida oʼqitishni nazarda tutgan aralash taʼlim shaklida tashkil etildi.
Oʼquv kursi dasturidan jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish qarshi kurashishning xalqaro va milliy tizimi, jinoiy daromadlarni legallashtirish usullari va turlari, moliyaviy tergovni tashkil etish, shuningdek, kriptoaktivlar bilan bogʼliq huquqbuzarliklarni aniqlash boʼyicha nazariy va amaliy mashgʼulotlar oʼrin olgan.
Oʼquv mashgʼulotlariga Аkademiya professor-oʼqituvchilari bilan bir qatorda jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirish sohasidagi “Mintaqaviy muloqot” XNNT xalqaro eksperti D.Richard jalb qilingan.

Проводится курс повышения квалификации по борьбе с экономическими преступлениями
Правоохранительной академией совместно с МНПО «Региональный диалог» реализуется проект по обучению сотрудников правоохранительных органов и подготовке тренеров по вопросам противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма.
В рамках данного проекта в Академии организован курс повышения квалификации следователей районных (городских) прокуратур и дознавателей Департамента по борьбе с экономическими преступлениями на тему: «Проведение финансового расследования по фактам легализации доходов, полученных преступным путем».
Курс повышения квалификации организован в смешанной форме обучения, включающей дистанционное обучение без отрыва от работы и очное обучение в Академии.
В рамках программы курса предусмотрено проведение теоретических и практических занятий по международной и национальной системам противодействия легализации преступных доходов, способам и видам легализации преступных доходов, организации финансового расследования, а также вопросам выявления правонарушений, связанных с криптоактивами.
К занятиям, наряду с профессорско-преподавательским составом Академии, привлечен ведущий международный эксперт МНПО «Региональный диалог» в сфере ПОД/ФТ Ричард Джозеф Джойс.