Akademiya professori, yu.f.d. Raximov Faxri Xaydarovichning 70 yillik yubileyi munosabati bilan ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi
2023 yil 25 mart kuni huquqshunos olim, O‘zbekiston Respublikasi prokuraturasining Faxriy xodimi, yuridik fanlar doktori, professor, jonkuyar va fidoyi ustoz, O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi professori Raximov Faxri Xaydarovichning 70 yillik yubileyi munosabati bilan ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazildi.
Prokuratura organlarida uzoq yillik mehnat faoliyati davomida o‘zini yuqori malakali mutaxassis, tajribali va mas’uliyatli xodim sifatida namoyon etgan, ko‘p yillik amaliy, ilmiy va pedagogik tajribaga ega bo‘lgan ustoz F.X.Raximovning ilmiy faoliyati va amaliy tajribalarini o‘rganish maqsadida tashkil etilgan mazkur tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi rahbariyati va xodimlari, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Jamoat xavfsizligi universiteti va ommaviy axborot vositalarining vakillari ishtirok  etdilar.
Tadbir ishtirokchilari F.X.Raximovning ilmiy faoliyati davomida nashr etilgan ko‘plab darsliklar, ilmiy-amaliy qo‘llanmalar, ilmiy va ilmiy-ommabop maqolalari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldilar.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar yubilarning prokuratura va huquqni muhofaza qilish organlarida ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirishdagi xizmatlarini alohida ta’kidladilar.
Faxri Xaydarovich ko‘p yillik ilmiy faoliyati davomida sud-huquq sohasida ko‘plab izlanuvchilarga ilmiy rahbarlik qilgan.
Boy ilmiy va amaliy tajribaga ega bo‘lgan, tajribali ustozning bugungi kunda O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida prokuror-tergov xodimlari malakasini oshirish va qayta tayyorlashning zamonaviy tizimini tashkil etishda, ilmiy xodimlarni tayyorlashda hamda o‘quv jarayonlari va ilmiy muhit rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotganligi alohida e’tirofga loyiq.
Akademiya jamoasi Faxri Xaydarovichni yubiley bilan tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, uzoq umr, ko‘tarinki kayfiyat, oilaviy farovonlik va ish faoliyatida ulkan muvaffaqiyatlar tilaydi!

Состоялась научно-практическая конференция по случаю 70-летия профессора Академии, д.ю.н. Рахимова Фахри Хайдаровича
25 марта 2023 года состоялась научно-практическая конференция по случаю 70-летия ученого-правоведа, почетного работника прокуратуры Республики Узбекистан, доктора юридических наук, профессора Правоохранительной академии Республики Узбекистан Рахимова Фахри Хайдаровича.
Мероприятие организовано в целях изучения научной деятельности и практического опыта Фахри Хайдаровича, с участием руководства и сотрудников Генеральной прокуратуры, Правоохранительной академии Республики Узбекистан, Агентства по противодействию коррупции, Академии Министерства внутренних дел, Высшей школы судей при Высшем судейском совете Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, Университета общественной безопасности, а также средств массовой информации.
Ф.Х.Рахимов является автором и соавтором большого количества научных трудов, в том числе, учебников, научных, методических и практических пособий, научных статей. В рамках мероприятия вниманию участников представлена часть научных трудов автора.
Выступившие на мероприятии отметили заслуги юбиляра в развитии научно-исследовательской деятельности, как в органах прокуратуры, так и в правоохранительных органах в целом. За долгие годы научной деятельности Фахри Хайдарович явился научным руководителем многих соискателей в судебно-правовой сфере.
Сегодня Фахри Хайдарович вносит весомый вклад в создание современной системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокурорско-следственных кадров, а также подготовку научно-педагогических кадров в Правоохранительной академии Республики Узбекистан.
Коллектив Академии поздравляет Фахри Хайдаровича с юбилеем и желает ему крепкого здоровья, долгих лет жизни, хорошего настроения, семейного благополучия и больших успехов в работе!