Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha O‘zbekistonning ikkinchi Ixtiyoriy Milliy Hisoboti loyihasi muhokamasi
Akademiyada Barqaror rivojlanish maqsadlarining “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha O‘zbekistonning ikkinchi Ixtiyoriy Milliy Hisoboti loyihasi muhokamasi o‘tkazildi.
Ma’lumot uchun: Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Milliy barqaror rivojlanish maqsadlarining “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha ekspertlar guruhining ishchi organi hisoblanadi.
Tadbirda “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha ekspertlar guruhi a’zolari, mas’ul vazirlik va idoralar, BMT tashkilotlari va agentliklari, fuqarolik jamiyati institutlari, mazkur yo‘nalishda faoliyat yuritib kelayotgan yetakchi nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirni Bosh prokuror o‘rinbosari, Milliy barqaror rivojlanish maqsadlarining “Samarali boshqaruv” yo‘nalishi bo‘yicha ekspertlar guruhi raisi S.I.Samadov kirish so‘zi bilan ochib, barqaror rivojlanish sohasida qabul qilingan majburiyatlarni bajarish yuzasidan belgilangan muhim vazifalar va ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni qayd etib o‘tdi.
Ishtirokchilar tayyorlangan ixtiyoriy hisobot loyihasining turli jihatlarini muhokama qilib, unda belgilangan barcha asosiy vazifalalar, shu jumladan, zo‘ravonlikning oldini olish va gender tengligini ta’minlash, inson huquqlarini himoya qilish, qonun ustuvorligi va odil sudlovni ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashish va noqonuniy moliyaviy oqimlarni cheklash masalalari bo‘yicha fikr almashdilar.
Ekspertlar hisobotni qo‘shimcha ma’lumotlar, shu jumladan, nodavlat sektori faoliyati nuqtai nazaridan ham to‘ldirish zarurligini ta’kidlab o‘tdilar.
Muhokama yakunlari bo‘yicha taqdim etilgan hisobot loyihasida barqaror rivojlanish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va mavjud muammolarni to‘liq aks ettirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab olindi.

The discussion of the project of the Second Strategic National Report of Uzbekistan on Sustainable Development Goals
The discussion of the project of the Second Strategic National Report of Uzbekistan on Sustainable Development Goals took place at the Law Enforcement Academy.
The Academy is considered the operational body of the expert group on the "Effective Governance" direction of the National SDG.
The event was attended by members of the expert group on the "Effective Governance" direction, ministries and agencies responsible, UN organizations and agencies, civil society institutions involved in activities in this area, as well as representatives of leading non-governmental economic organizations.
The opening speech of the conference was delivered by the Deputy Prosecutor General, head of the expert group on the "Effective Governance" direction of the National SDG, S.I.Samadov, who highlighted the important tasks and ongoing measures in the field of sustainable development.
Participants discussed various aspects of the prepared strategic report, including all key tasks, such as ensuring security, gender equality, protection of human rights, ensuring the rule of law and fair justice, combating corruption, and preventing financial abuses.
Experts emphasized the need to provide additional information in the report, including the activities of the non-state sector from a point of view of fulfilling the requirements.
The presented report outlined specific tasks for achieving sustainable development in the field and addressing existing issues.