O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi tayanch doktoranti M.Abdullayeva tomonidan fan soati doirasida “Xalq ta’limi sohasida korrupsiyaning oldini olish masalalari” mavzusidagi dissertatsiya ishining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Fan soatida Akademiya tadqiqotchilari, professor-o‘qituvchilar, hamkor tashkilot vakillari bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Sudyalar oliy maktabi, IIV Akademiyasi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilari ishtirok etishdi.
Muhokama doirasida xalq ta’limi sohasida korrupsiyaning oldini olish tushunchasi, maqsad va vazifalari, xalq ta’limida korrupsiyaga qarshi kurash faoliyatining huquqiy asoslari, ta’lim tizimidagi korrupsiyaning turlari va shakllari tasnifi, xalq ta’limida ma’muriy boshqaruv va mehnat munosabatlari bilan bog‘liq korrupsiyaviy omillar tahlili, maktabga qabul qilish va o‘quv faoliyatini tashkil etishda korrupsiyaviy omillar tahlili, xalq ta’limi tizimida moliya-xo‘jalik faoliyatidagi korrupsiyaviy omillar tahlili, xalq ta’limi sohasida korrupsiyaning oldini olishga oid ayrim xorijiy davlatlar tajribasi bayon qilindi.
Fan soati doirasida tadqiqotchilar mavzu doirasida o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olishdi. Ishtirokchilar tomonidan bu turdagi tadbirlarni samarali ekanligini e’tirof etib, doimiy ravishda o‘tkazilishi yuzasidan taklif berildi.

В рамках научного часа проведена презентация основных результатов диссертационного исследования докторанта Правоохранительной академии Республики Узбекистан М.Абдуллаевой на тему: «Вопросы предотвращения коррупции в сфере народного образования».
В обсуждениях приняли участие профессорско-преподавательский состав и исследователи Академии, Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан, Ташкентского государственного юридического университета, Высшей школы судей, Академии МВД, Национального центра Республики Узбекистана по правам человека.
В рамках обсуждения рассмотрены понятие, цели, задачи и правовые основы антикоррупционной деятельности в сфере народного образования, классификация видов и форм коррупции в системе образования, анализ коррупционных факторов, связанных с административным управлением и трудовыми отношениями, приёмом на обучение в школу и организацией образовательной деятельности, финансово-хозяйственной деятельностью в системе народного образования, передовой зарубежный опыт в сфере предотвращения коррупции в сфере народного образования.
В рамках научного часа исследователи получили ответы на интересующие их вопросы в рамках темы. Участники признали эффективность пдобных мероприятий и предложили проводить их на регулярной основе.