“O‘zbekistonda bola huquqlarining ahvoli: yutuqlar va muammolar” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya
2023 yil 30 may kuni Akademiyada Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni hamda Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligiga bag‘ishlangan "O‘zbekistonda bola huquqlarining ahvoli: muammolar va yutuqlar" mavzusida respublika anjumani bo‘lib o‘tdi.
Anjumanda inson huquqlari, ayniqsa, bolalar, yoshlar huquqlarini himoya qilish, bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish va ularga qarshi kurashish hamda ularning odil sudlovga erishish sohasidagi xalqaro standartlarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirda parlament, davlat va ilmiy-ta’lim muassasalari vakillari, Akademiyaning “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” yo‘nalishidagi magistraturasi tinglovchilari, professor-o‘qituvchilari va doktorantlari ishtirok etdi.
Tadbir davomida Bola huquqlari bo‘yicha vakil va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida bolalar huquqlarini yuqori darajada ta’minlash va himoya qilish sohasidagi o‘zaro hamkorlik salohiyatini mustahkamlashga qaratilgan hamkorlik memorandumi tantanali ravishda imzolandi.

Results of the scientific and practical conference on "The State of Children's Rights in Uzbekistan: Challenges and Achievements"
The conference, dedicated to the 75th anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights and the International Day for Child Protection, took place at the Academy on May 30, 2023.
During the conference, various issues related to human rights, especially the rights of children and youth, were discussed. The focus was on the protection of children's rights, ensuring their well-being, combating violence against children, and promoting international standards in the field of child protection.
The event was attended by representatives from parliament, government institutions, educational institutions, as well as students of the Academy's Master's program in International Human Rights, professors, and doctoral students.
During the conference, a memorandum of cooperation was signed between the representative of the Academy for the Protection of Children's Rights and the Academy for the Protection of Human Rights, aimed at strengthening mutual collaboration in ensuring the high level of protection and promotion of children's rights.