“Raqamli kriminalistika va kriptoaktivlar bilan ishlash asoslari” mavzusida o‘quv kursi o‘tkazildi
Akademiya tomonidan “Raqamli kriminalistika va kriptoaktivlar bilan ishlash asoslari” mavzusida prokuratura tergovchilari uchun malaka oshirish kursi o‘tkazildi.
Kurs davomida tinglovchilar raqamli dalillar bilan ishlash, olib qo‘yish, jinoyatlarning raqamli izlarini qayd etish va tahlil qilish tamoyillari bo‘yicha nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Tinglovchilar zamonaviy bilim olishlari uchun kurs dasturidan xorijlik mutaxassislarning taqdimotlari ham o‘rin oldi. BIG Compliance Suite (Kanada) vakillari blokcheyn tarmog‘ida kriptoaktivlarni o‘tkazish izlarini qidirish uchun maxsus platforma bilan ishlash bo‘yicha ma’lumotlarni taqdim etdi. AQSH Maxfiy xizmati mutaxassisi kiberjinoyatlarni tergov qilishning zamonaviy vositalari va ochiq manbali razvedka usullari borasida taqdimot qildi.
Bundan tashqari, kriptoaktivlar bilan noqonuniy operatsiyalarni aniqlash usullarini o‘rgatish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi mutaxassislari tomonidan taqdimot va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Shuningdek, kursda raqamli kriminalistika asoslari, mobil, kompyuter va tarmoq kriminalistikasi haqida ma’lumotlar berildi. Mobil qurilmalarga ekspertiza tayinlash uchun maxsus vositalarni qo‘llash bo‘yicha misollar keltirildi, shuningdek OSINT usullariga alohida e’tibor qaratildi.

Проведен учебный курс на тему: «Цифровая криминалистика и основы работы с криптоактивами»
Академией проведен курс повышения квалификации следователей прокуратуры на тему: «Цифровая криминалистика и основы работы с криптоактивами».
В ходе курса слушатели получили теоретические знания и практические навыки по работе с цифровыми доказательствами, принципам изъятия, фиксации и анализа цифровых следов преступлений.
Для получения слушателями актуальных знаний в программу были включены выступления зарубежных экспертов – специалистов сферы. Представители компании BIG Compliance Suite (Канада) представили информацию о работе со специальной платформой поиска следов переводов криптоактивов в сети блокчейн. Сотрудник Секретной службы США выступил с докладом о современных средствах расследования киберпреступлений и методах разведки на основе открытых источников.
Кроме того, для обучения методам выявления незаконных операций с криптоактивами с докладами и практическими занятиями выступили эксперты Национального агентства перспективных проектов Республики Узбекистан.
В рамках курса также были рассмотрены основы цифровой криминалистики, специфика таких ее отраслей, как мобильная, компьютерная и сетевая криминалистика. Приведены примеры применения специальных инструментов и вопросов для назначения экспертиз мобильных устройств. Отдельное внимание уделено методам OSINT.
Программа курса также включала посещение Лаборатории цифровой криминалистики Управления по борьбе с киберпреступностью ГУВД г. Ташкента.