“Raqamli kriminalistika: muammolar va istiqbollar” mavzusidagi milliy seminar-trening boshlandi
Joriy yilning 23 oktyabr kuni Huquqni muhofaza qilish akademiyasida YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorlikda “Raqamli kriminalistika: muammolar va istiqbollar” mavzusida seminar-trening boshlandi.
Seminar-treningni Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko va YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatorining milliy maslahatchisi L.Maqsudova kirish so‘zi bilan ochib berishdi.
Seminar-treningdan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston Respublikasi huquqni muhofaza qiluvchi organlari tergovchilarining axborot texnologiyalaridan foydalangan holda sodir etilgan jinoyatlarni raqamli dalillar va zamonaviy raqamli kriminalistika vositalaridan foydalangan holda tergov qilish borasida salohiyatini oshirishdan iborat.
Ushbu seminar Moldova, Portugaliya, Rossiya Federatsiyasi, Janubiy Koreyanlik xorijiy ekspertlar ishtirokida o‘tkazilmoqda.
Besh kunlik seminar-trening dasturi ochiq manbalar (OSINT)ga asoslangan tergov; voyaga yetmaganlarni so‘roq qilishni joriy etishning kriminalistik taktikasi asoslari va OCSEA tergovida foydalaniladigan texnologiyalar; internet tarmog‘ining yashirin segmenti “Darknet”ga kirish; jinoiy maqsadlarda foydalaniladigan kriptovalyuta operatsiyalari bo‘yicha ma’lumotlarni yig‘ish va tahlil qilish tartibi va boshqa dolzarb masalalarni o‘z ichiga olgan.
Ishtirokchilar, shuningdek, internet orqali sodir etiladigan iqtisodiy jinoyatlarning zamonaviy usullari, shuningdek, raqamli dalillarni, kompyuterlar va mobil qurilmalarni tekshirishning ilg‘or usullarini o‘rganish, ma’lumotlar bazalaridan raqamli dalillarni tekshirish va yig‘ish xususiyatlari va mobil qurilmalar kriminalistikasi bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

The national seminar-training on "Digital forensics: problems and prospects" has started
On October 23 of this year, a seminar-training on "Digital criminology: problems and prospects" began in cooperation with the coordinator of OSCE projects in Uzbekistan at the Law Enforcement Academy.
The seminar-training was opened by E.V. Kolenko, the first deputy head of the Law Enforcement Academy, and L. Maqsudova, the national adviser of the coordinator of OSCE projects in Uzbekistan.
The purpose of the seminar-training is to increase the capacity of investigators of the law enforcement agencies of the Republic of Uzbekistan to investigate crimes committed using information technologies using digital evidence and modern digital forensics tools.
This seminar is being held with the participation of foreign experts from Moldova, Portugal, Russian Federation, South Korea.
A five-day seminar-training program on open source (OSINT)-based investigation; the fundamentals of criminalistic tactics for the introduction of interrogation of minors and the technologies used in OCSEA investigations; access to the hidden segment of the Internet network "Darknet"; including procedures for collecting and analyzing data on cryptocurrency transactions used for criminal purposes and other relevant issues.
Participants will also have the opportunity to learn about modern methods of economic crimes committed over the Internet, as well as advanced techniques for examining digital evidence, computers and mobile devices, the characteristics of examining and collecting digital evidence from databases, and mobile device forensics.