“Raqamli kriminalistika: muammolar va istiqbollar” mavzusidagi milliy seminar-trening boshlandi
Joriy yilning 23 oktyabr kuni Huquqni muhofaza qilish akademiyasida YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorlikda “Raqamli kriminalistika: muammolar va istiqbollar” mavzusida seminar-trening boshlandi.
Seminar-treningni Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko va YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatorining milliy maslahatchisi L.Maqsudova kirish so‘zi bilan ochib berishdi.
Seminar-treningdan ko‘zlangan maqsad O‘zbekiston Respublikasi huquqni muhofaza qiluvchi organlari tergovchilarining axborot texnologiyalaridan foydalangan holda sodir etilgan jinoyatlarni raqamli dalillar va zamonaviy raqamli kriminalistika vositalaridan foydalangan holda tergov qilish borasida salohiyatini oshirishdan iborat.
Ushbu seminar Moldova, Portugaliya, Rossiya Federatsiyasi, Janubiy Koreyanlik xorijiy ekspertlar ishtirokida o‘tkazilmoqda.
Besh kunlik seminar-trening dasturi ochiq manbalar (OSINT)ga asoslangan tergov; voyaga yetmaganlarni so‘roq qilishni joriy etishning kriminalistik taktikasi asoslari va OCSEA tergovida foydalaniladigan texnologiyalar; internet tarmog‘ining yashirin segmenti “Darknet”ga kirish; jinoiy maqsadlarda foydalaniladigan kriptovalyuta operatsiyalari bo‘yicha ma’lumotlarni yig‘ish va tahlil qilish tartibi va boshqa dolzarb masalalarni o‘z ichiga olgan.
Ishtirokchilar, shuningdek, internet orqali sodir etiladigan iqtisodiy jinoyatlarning zamonaviy usullari, shuningdek, raqamli dalillarni, kompyuterlar va mobil qurilmalarni tekshirishning ilg‘or usullarini o‘rganish, ma’lumotlar bazalaridan raqamli dalillarni tekshirish va yig‘ish xususiyatlari va mobil qurilmalar kriminalistikasi bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

Стартовал национальный семинар-тренинг на тему: «Цифровая криминалистика: проблемы и перспективы»
С 23 октября текущего года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан стартовал семинар-тренинг на тему: «Цифровая криминалистика: проблемы и перспективы», организованный совместно с Офисом координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Семинар-тренинг вступительным словом открыли первый заместитель начальника Правоохранительной академии Е.В.Коленко и национальный консультант Офиса координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Л.Максудова.
Целью проведения семинара-тренинга является повышение потенциала следователей правоохранительных органов Республики Узбекистан в расследовании преступлений, совершаемых с использованием информационных технологий, посредством применения цифровых доказательств и современных средств цифровой криминалистики.
Семинар проводится с участием зарубежных экспертов из Молдовы, Португалии, Российской Федерации, Южной Кореи.
Программа пятидневного семинара-тренинга включила в себя такие актуальные вопросы, как расследование на основе открытых источников (OSINT); основы криминалистической тактики допроса несовершеннолетних и технологии, используемые в расследовании OCSEA; доступ в скрытый сегмент интернета «Даркнет»; порядок сбора и анализа данных по операциям с криптоактивами, используемыми в преступных целях и другие.
Участники также будут иметь возможность изучить современные методы экономических преступлений, совершаемых через интернет, а также передовые методы исследования цифровых доказательств, компьютеров и мобильных устройств, ознакомятся с особенностями проверки и сбора цифровых доказательств из баз данных и криминалистикой мобильных устройств.