Turkiy huquq tarixiga bag‘ishlangan xalqaro simpoziumda ishtirok etildi
Simpozium doirasida Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkiya respublikalarining taniqli olimlari, tarixchilar, siyosatshunoslar, huquqshunos o‘qituvchilari hamda davlat tashkiloti vaikllari ishtirok etdi.
Turkiy davlat tashkiloti (TDT) Kotibiyatining Turkiya Adliya akademiyasi tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad turkiy davlatlar va xalqlari o‘rtasida umumiy huquqiy makonni rivojlantirish, samarali xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida muloqot maydonini kengaytirish,  tajriba almashish hamda turkiy davlatlarning o‘zaro yaqinlashuvini yangi bosqichga olib chiqishdan iborat.
Simpozium turk huquqi tarixini, uning tarixiy, madaniy, ma’naviy meroslarini chuqur o‘rganish, tahlil etish, o‘zaro aloqalarni mustahkamlash va kelajakda uni yanada boyitishga zamin yaratdi. Shuningdek, tadbirda milliy huquqiy tizimning turk huquqi tarixida va xalqaro huquq doirasida tutgan o‘rni, milliy davlatchilikni rivojlantirishda huquqshunos olimlar, davlat arboblarining roli, turk huquq tarixining voqealiklari tarixiy va zamonaviy misollar orqali tahlil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari Sh.I.Shayzakov simpoziumning “Turkiy-huquqiy tarixni shakllantiruvchi davlat arbobi” yo‘nalishida “Xorazmshohlar sulolasining turkiy davlat siyosiy huquqiy munosabatlar tizimi taraqqiyotida tutgan o‘rni” mavzusida hamda M.M.Mamasiddiqov “Turkiy-huquqiy tarixni shakllantiruvchi huquqshunos olim” yo‘nalishida “Movaraunnahrda turk huquq tarixini rivojlantirgan olimlar: Burhoniddin Marg‘inoniy misolida” mavzusida ma’ruzalar bilan ishtirok etdi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi a’zo bo‘lgan Turkiy sud-huquq ta’limi tarmog‘i ishtirokchilari o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash, yuridik kadrlarni tayyorlash, o‘zaro tadqiqotlar o‘tkazish sohasida kelishuvlarga erishildi.

Participated in the International Symposium on the History of Turkic Law
Well-known scientists, historians, political scientists, law professors, as well as representatives of state organizations of Azerbaijan and Kazakhstan took part in the symposium, Kyrgyzstan, Uzbekistan and the Turkish Republic.
The main purpose of this event, organized by the secretariat of the Organization of Turkic States (OTG) of the Turkish Academy of Justice, is to develop a common legal space between the Turkic states and peoples, the expansion of the space of dialogue in order to establish effective international cooperation, exchange of experience and bring the rapprochement of the Turkic states to a new level.
The symposium laid the foundation for in-depth study and analysis the history of Turkish law, and its historical, cultural, and spiritual heritage, strengthening relationships and further enriching it in the future. The event also analyzed the role of our national legal system in the history of Turkish law and in the framework of international law, the role of legal scholars, government officials figures in the development of national statehood, based on historical and modern examples of events in the history of Turkish law.
Representatives of the Law Enforcement Academy of the Republic Uzbekistan, within the framework of the symposium on the direction"
Statesman shaping the Turkic legal history", Sh.I.Shaizakov made a report on the topic "The role of the Khorezmshakh dynasty in the development of the system of Turkic state political and legal relations" (06.12.2023), and M.M.Mamasiddikov made a report on the direction "A legal scholar shaping the Turkic-historical law" on the topic "Scientists who developed the history of Turkish law in Mawaraunnahr: on the example of Burhaniddin Marginoni" (07.12.2023).
Following the results of the event, agreements were reached in the field of further strengthening cooperation in the training of legal personnel, as well as on conducting mutual research projects between participants of the Turkish network of judicial and legal education, of which the Law Enforcement Academy is a member The Republic of Uzbekistan.