Turkiy huquq tarixiga bag‘ishlangan xalqaro simpoziumda ishtirok etildi
Simpozium doirasida Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, O‘zbekiston, Turkiya respublikalarining taniqli olimlari, tarixchilar, siyosatshunoslar, huquqshunos o‘qituvchilari hamda davlat tashkiloti vaikllari ishtirok etdi.
Turkiy davlat tashkiloti (TDT) Kotibiyatining Turkiya Adliya akademiyasi tomonidan tashkil etilgan ushbu tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad turkiy davlatlar va xalqlari o‘rtasida umumiy huquqiy makonni rivojlantirish, samarali xalqaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish maqsadida muloqot maydonini kengaytirish,  tajriba almashish hamda turkiy davlatlarning o‘zaro yaqinlashuvini yangi bosqichga olib chiqishdan iborat.
Simpozium turk huquqi tarixini, uning tarixiy, madaniy, ma’naviy meroslarini chuqur o‘rganish, tahlil etish, o‘zaro aloqalarni mustahkamlash va kelajakda uni yanada boyitishga zamin yaratdi. Shuningdek, tadbirda milliy huquqiy tizimning turk huquqi tarixida va xalqaro huquq doirasida tutgan o‘rni, milliy davlatchilikni rivojlantirishda huquqshunos olimlar, davlat arboblarining roli, turk huquq tarixining voqealiklari tarixiy va zamonaviy misollar orqali tahlil etildi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari Sh.I.Shayzakov simpoziumning “Turkiy-huquqiy tarixni shakllantiruvchi davlat arbobi” yo‘nalishida “Xorazmshohlar sulolasining turkiy davlat siyosiy huquqiy munosabatlar tizimi taraqqiyotida tutgan o‘rni” mavzusida hamda M.M.Mamasiddiqov “Turkiy-huquqiy tarixni shakllantiruvchi huquqshunos olim” yo‘nalishida “Movaraunnahrda turk huquq tarixini rivojlantirgan olimlar: Burhoniddin Marg‘inoniy misolida” mavzusida ma’ruzalar bilan ishtirok etdi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi a’zo bo‘lgan Turkiy sud-huquq ta’limi tarmog‘i ishtirokchilari o‘rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash, yuridik kadrlarni tayyorlash, o‘zaro tadqiqotlar o‘tkazish sohasida kelishuvlarga erishildi.

Принято участие в Международном симпозиуме по истории тюркского права
В рамках симпозиума участвовали историки, политологи, юристы, ученые и представители государственных организаций Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Турции.
Основной целью данного мероприятия, организованного Секретариатом Организации тюркских государств (ОТГ), Академией юстиции Турции, является развитие общего правового пространства между тюркскими государствами и народами, расширение пространства диалога в целях налаживания эффективного международного сотрудничества, обмена опытом и вывода сближения тюркских государств на новый уровень.
Симпозиум заложил основу для углубленного изучения и анализа истории турецкого права, его исторического, культурного, духовного наследия, укрепления взаимосвязей и дальнейшего его обогащения в будущем. В ходе мероприятия также на исторических и современных примерах проанализирована роль национальной правовой системы в истории турецкого права и международного права, роль ученых-правоведов, государственных деятелей в развитии национальной государственности, а также события истории турецкого права.
Начальник кафедры Правоохранительной академии Республики Узбекистан Ш.И.Шайзаков выступил с докладом на тему: «Роль династии Хорезмшахов в развитии системы тюркских государственных политико-правовых отношений» в рамках сессии «Государственный деятель, формирующий тюркско-правовую историю».
Заместитель начальника Правоохранительной академии М.М.Мамасиддиков выступил с докладом на тему: «Ученые, развившие историю тюркского права в Маверауннахре: на примере Бурханиддина Маргинони» в рамках сессии «Ученый правовед, формирующий тюркско-историческую права».
По итогам мероприятия достигнуты договоренности по дальнейшему укреплению сотрудничества в сфере подготовки юридических кадров, реализации совместных исследовательских проектов в рамках Турецкой сети судебно-правового образования, членом которой является Правоохранительная академия Республики Узбекистан.