Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Surishtiruv va tergov jarayonida tezkor-qidiruv faoliyati natijalaridan foydalanish masalalari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida O‘zbekiston Respublikasi IIV Akademiyasi, DXX akademiyasi, Bojxona instituti, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi professor-o‘qituvchilari, IIV Ilmiy-amaliy tadqiqotlar markazining ilmiy xodimlari, Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining tezkor bo‘linmalari xodimlari ishtirok etishdi.
Davra suhbatida surishtiruv va tergov jarayonida tezkor-qidiruv faoliyati natijalaridan foydalanishda yuzaga kelayotgan ayrim muammolar va ularni hal qilish, tezkor-qidiruv faoliyati qonunchiligini yanada takomillashtirish, tezkor bo‘linmalar hamda surishtiruv va tergov organlari o‘zaro hamkorligini yanada takomillashtirish, iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish bo‘yicha prokuratura organlari tezkor bo‘linma xodimlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirishga mo‘ljallangan o‘quv mashg‘ulotlari samaradorligini oshirish borasida fikr almashildi.

Эффективная организация оперативно-розыскной деятельности – важный фактор в борьбе с преступностью
В Правоохранительной академии проведен круглый стол на тему: «Вопросы применения результатов оперативно-розыскной деятельности в процессе дознания и следствия».
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии МВД, Академии СГБ, Таможенного института, Правоохранительной академии, научные сотрудники Центра научно-практических исследований МВД, сотрудники оперативных подразделений Бюро принудительного исполнения и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
В ходе мероприятия обсуждены основные проблемы, возникающие при применении результатов оперативно-розыскной деятельности в процессе дознания и следствия, а также пути их решения, вопросы совершенствования действующего законодательства, регулирующего оперативно-розыскную деятельность, совершенствования взаимодействия оперативных подразделений, органов дознания и следствия, повышения эффективности учебных занятий по подготовке и повышению квалификации оперативных подразделений в борьбе с экономическими преступлениями.