Akademiya faoliyatining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash yo‘lida
Akademiya o‘z faoliyatini ochiqlik va shaffoflik tamoyillari asosida yuritib, OAV va keng jamoatchilik bilan aloqalarni doimiy mustahkamlab keladi. Akademiya tuzilmasida jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi faoliyat yuritib kelmoqda, Akademiya faoliyatiga doir ma’lumotlar Akademiya rasmiy veb-sayti Rroacademy.uz, shuningdek ko‘p ming sonli obunachilariga ega bo‘lgan ijtimoiy tarmoqlar hamda messendjerlardagi yangiliklar kanali va sahifalari orqali muntazam e’lon qilib boriladi.
Sohada faoliyat yuritayotgan tashkilot va muassasalar bilan, xususan matbuot xizmatlari faoliyatini muvofiqlashtiruvchi va ularga metodik ko‘mak beruvchi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan yaqindan hamkorlik qilib kelinmoqda.
12 yanvar kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida davlat organlari va tashkilotlar axborot xizmatlari rahbarlari uchun O‘zbekiston Prezidenti maslahatchisi Suma Chakrabartining aloqa bo‘yicha maslahatchisi Jonatan Charlz ishtirokida "Inqirozli vaziyatlardagi kommunikatsiya" yuzasidan navbatdagi seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda har bir soha faoliyatida uchrashi muqarrar bo‘lgan inqirozli vaziyatlardagi kommunikatsiyani oldindan rejalashtirish, maqsad va vazifalar konsepsiyasini ishlab chiqish, bunday holatlarda matbuot kotibi e’tibor qaratishi lozim bo‘lgan eng asosiy jihatlar misollar bilan ochib berildi.
Trening davomida matbuot kotiblariga turli shakldagi inqirozli vaziyatlarda kommunikatsiya tashkil etish va muammoni bartaraf qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi va natijalar baholandi.

На пути обеспечения открытости и прозрачности деятельности Академии
Правоохранительная академия Республики Узбекистан осуществляет свою деятельность на принципах открытости и прозрачности, постоянно укрепляя связи со средствами массовой информации и широкой общественностью. В структуре Академии функционирует отдел по связям с общественностью, информация о деятельности Академии регулярно публикуется на официальном сайте Академии Proacademy.uz, а также на новостных каналах и страницах в социальных сетях и мессенджерах с многотысячной подпиской.
Осуществляется плодотворное сотрудничество с профильными организациями и учреждениями, в частности с Агентством информации и массовых коммуникаций, координирующим деятельность пресс-служб и оказывающим методическое содействие их деятельности.
12 января 2024 года в Агентстве информации и массовых коммуникаций для руководителей пресс-служб государственных органов и организаций организован очередной семинар на тему: «Коммуникация в кризисных ситуациях» с участием Джонатана Чарльза – консультанта по коммуникациям Сумы Чакрабарти, советника Президента Узбекистана.
В ходе семинара рассмотрены вопросы планирования, выработки концепции, целей и задач кризисной коммуникации, на конкретных примерах обсуждены наиболее важные аспекты организации работы пресс-секретаря в кризисных ситуациях.
Мероприятие прошло в интерактивном формате, организована работа в группах, в ходе которой сотрудниками пресс-служб выработана стратегия конкретных действий по определенному кейсу кризисной коммуникации.
В завершении мероприятия вручены свидетельства руководителям пресс-служб, успешно прошедшим аттестацию в АИМК.