Ilm-fan va ilmiy faoliyatda korrupsiya va byurokratiya muammolariga bag‘ishlangan davra suhbati o‘tkazildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Ilm-fan va ilmiy faoliyatda korrupsiya va byurokratiya: muammo va uning yechimlari” mavzusida respublika ilmiy-amaliy davra suhbati tashkil etildi.
Davra suhbatida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi, Fanlar akademiyasi, Oliy attestatsiya komissiyasi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Innovatsion rivojlanish agentligi, Davlat va huquq instituti, Sudyalar oliy maktabi, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Toshkent davlat yuridik universiteti, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Jamoat xavfsizligi universitetining professor-o‘qituvchilari va ilmiy tadqiqotchilari ishtirok etdi.
Tadbir ishtirokchilari oliy malakali ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni attestatsiyadan o‘tkazishda korrupsiya holatini oldini olish va byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish, ilmiy darajali kadrlarni tayyorlash bo‘yicha dolzarb masalalar, akademik halollik kabi chiqishlar bilan fikr almashishdi.
Qayd etish o‘rinliki, Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2020 yildan buyon respublika va dunyoda yagona bo‘lgan “12.00.12 – Korrupsiya muammolari (yuridik fanlar)” ixtisosligi bo‘yicha Ilmiy kengash faoliyat yuritadi.
Hozirda mazkur ixtisoslik bo‘yicha jami 40 dan ziyod (PhD va DSc) tayanch doktorantlar va mustaqil izlanuvchilar ilmiy tadqiqotlarni olib bormoqda. Korrupsiyaga qarshi kurashishning dolzarb mavzulari bo‘yicha 10 ga yaqin himoyalar o‘tkazildi.
Shu bilan birga, Akademiyada ilmiy izlanish olib borilayotgan jami tadqiqotlarning to‘rtdan bir qismi yoki 28 foizi bevosita korrupsiya va uning muammolari bilan bog‘liq masalalarga bag‘ishlangan. Masalan boshqa ixtisosliklar (12.00.07, 12.00.08 va 12.00.09) bo‘yicha ham 30 nafarga yaqin tadqiqotchilar turli soha va yo‘nalishlardagi korrupsiyaning oldini olish mavzularida ilmiy yangiliklarni tadqiq qilmoqda.
Tadbir natijalari bo‘yicha ishtirokchilar ilm-fan va ilmiy faoliyatda mavjud korrupsiya va byurokratik muammolarini batafsil muhokama qilib, ularni bartaraf qilishga qaratilgan ilmiy-amaliy takliflarni ilgari surishdi.
Davra suhbati yakunlari bo‘yicha qayd etilgan muammolarga bag‘ishlab ilmiy maqolalar to‘plami nashr etilishi rejalashtirilmoqda.

A scientific and practical round table was held on the problems of corruption and bureaucracy in science and scientific activity
On March 14 of this year, the Republican Scientific and Practical round table “Corruption and bureaucracy in science and scientific activity: the problem and its solutions” was organized at the Law Enforcement Academy.
The round table was attended by: Academy of Law Enforcement Agencies, Academy of Sciences, Higher Attestation Commission, Anti-Corruption Agency, Ministry of Higher Education, Science and Innovation, Agency for Innovative Development, Institute of State and Law, Higher School of Judges, National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, Tashkent State Law University, Academy of the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Public Security, Ministry of Education and sciences of the Republic of Uzbekistan, faculty and researchers of the University.
The participants of the circle exchanged views on issues such as the prevention of corruption and the elimination of bureaucratic barriers during the certification of highly qualified scientific and scientific-pedagogical personnel, topical issues of training scientific personnel, academic integrity.
It is worth noting that the Law Enforcement Academy has been operating since 2020 the only scientific council in the republic and the world in the specialty “12.00.12 – problems of corruption (legal sciences)".
Currently, about 41 doctoral students (PhD and DSC) and independent researchers conduct scientific research in this specialty. About 10 defenses were conducted on topical issues of the fight against corruption.
However, a quarter, or 28 percent, of the total number of research conducted in academia is directly devoted to issues related to corruption and its problems. For example, about 30 researchers in other specialties (12.00.07, 12.00.08 and 12.00.09) also study scientific innovations on the topics of corruption prevention in various industries and directions.
Following the results of the event, the participants discussed in detail the existing problems of corruption and bureaucracy in science and scientific activity and put forward scientific and practical proposals aimed at overcoming them.
Following the results of the round table, it is planned to publish a collection of scientific articles on the identified problems.