IIV surishtiruv va tergov xodimlari uchun kasbiy qayta tayyorlash kursi tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida” gi PF-257-son Farmoni ijrosi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Ichki ishlar vazirligining surishtiruv va tergov tuzilmalari xodimlari uchun kasbiy qayta tayyorlash kursi boshlandi.
Kasbiy qayta tayyorlash kursi dasturiga asosan mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar jarayonida qonun ustuvorligini ta’minlash va qonuniylikni mustahkamlash maqsadida jinoyatlarni o‘z vaqtida fosh etish, jinoyatlarni tergov qilish metodikasi va taktikasini samarali belgilash asnosida jinoyat ishlari bo‘yicha mustaqil ish yuritish ko‘nikmalarini rivojlantirish hamda tergovga qadar tekshiruv hujjatlari va jinoyat ishlarini o‘rganish asosida ularning alohida turlari kesimida tahlil va diagnostika qilish, shuningdek, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatini uslubiy va konsultativ ta’minlash masalalarini o‘z ichiga olgan nazariy hamda amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazish rejalashtirilgan.
Kasbiy qayta tayyorlash kursi davomida tinglovchilar o‘zlarining amaliy faoliyatlarida kelib chiqayotgan muammoli vaziyatlarni tahlil qilish asosida, Akademiya professor-o‘qituvchilari hamda o‘quv mashg‘ulotlariga jalb qilingan boshqa mutaxassislar ishtirokida tegishli kasbiy huquqiy tushuntirishlar va tavsiyalar ishlab chiqishadi.

Организован курс профессиональной переподготовки дознавателей и следователей МВД
В рамках реализации Указа УП–257 Президента Республики Узбекистан «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» с 25 марта 2024 года в Академии правоохранительных органов Республики Узбекистан организован курс профессиональной переподготовки работников подразделений дознания и следствия Минитерства внутренних дел.
Программой курса профессиональной переподготовки предусмотрены теоретические и практические занятия по вопросам обеспечения своевременного раскрытия преступлений в целях обеспечения верховенства права и укрепления законности в процессе комплексных реформ, реализуемых в нашей стране, развития навыков самостоятельной работы по уголовным делам посредством эффективного определения методологии и тактики расследования преступлений, анализ и диагностика отдельных видов преступлений на основе изучения документов доследственной проверки и уголовных дел, консультативного и методического обеспечения деятельности по профилактике правонарушений и борьбы с преступностью.
В ходе курса профессиональной переподготовки слушатели на основе анализа проблемных ситуаций, возникающих в их практической деятельности, с участием профессорско-преподавательского состава Академии и другие специалисты, участвующих в учебных занятиях, разработают соответствующие профессионально-правовые разъяснения и рекомендации.