Sirakuza universiteti (АQSh) Nogironlar huquqlari boʼyicha yuridik klinika vakillari bilan uchrashuv
Аkademiyada АQShning Sirakuza universiteti Nogironlar huquqlari boʼyicha yuridik klinika rahbari, professor Maykl Shvarts boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʼlib oʼtdi.
Tadbirda Аkademiya yuridik klinikasi faoliyatini yanada rivojlantirish maqsadida ilmiy-uslubiy yordam koʼrsatish, bu boradagi universitetda erishilgan ijobiy tajribani Аkademiya faoliyatida qoʼllash, shuningdek, jismoniy imkoniyati cheklangan shaxslarga huquqiy yordam koʼrsatishga oid xalqaro loyihalar doirasida qoʼshma tadqiqotlar olib borish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Uchrashuv soʼngida xorijiy ekspert Аkademiya yuridik klinikasi faoliyati, xususan, fuqarolarga tinglovchi va talabalar tomonidan begʼaraz huquqiy yordam koʼrsatish boʼyicha ishlab chiqilgan maxsus elektron portal ishi bilan tanishib, klinika faoliyatini yanada takomillashtirish boʼyicha oʼz tavsiyalari bilan oʼrtoqlashdi.

Meeting with representatives of the Legal Clinic for the Rights of Persons with Disabilities at Syracuse University (USA)
A meeting was held at the Academy with a delegation headed by Professor Michael Schwarz, the director of the Legal Clinic for the Rights of Persons with Disabilities at Syracuse University, USA.
During the event, opportunities for establishing cooperation in providing scientific and methodological assistance to the Legal Clinic for its further development were discussed. This included the application of the positive experience gained at the university in this field to the activities of the Academy, as well as conducting joint research within international projects aimed at providing legal assistance to persons with limited physical abilities.
At the conclusion of the meeting, the international expert familiarized himself with the activities of the Academy's Legal Clinic, particularly with the operation of a special electronic portal developed to provide free legal assistance to the population by students and participants. He presented his recommendations for further improving the clinic's work.