“Oilaviy zo‘ravonlikka qarshi kurash: milliy va xorijiy qonunchilik tahlili” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida “Oilaviy zo‘ravonlikka qarshi kurash: milliy va xorijiy qonunchilik tahlili” mavzusida davra suhbati o‘tkazildi.
Tadbirda Akademiya professor-o‘qituvchilari, mustaqil izlanuvchilari va tayanch doktorantlari, O‘zbekiston Milliy universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Kriminologiya tadqiqot instituti, O‘zbekiston Respublikasi Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi huzuridagi “Oila va gender” ilmiy tadqiqot instituti vakillari ishtirok etishdi.
Davra suhbatining asosiy maqsadi Akademiyaning ilmiy va tahliliy faoliyati doirasida o‘tkazilgan tadqiqot va o‘rganishlar natijalarini taqdim qilish, tajribali hamda yosh olimlar, tadqiqotchilar, amaliyotchi ekspertlar ishtirokida oilaviy zo‘ravonlik, ayollarga qarshi jinoyatlarning oldini olish va ularga qarshi kurashish sohasidagi qonunchilik va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirishga xizmat qiladigan taklif va tavsiyalarni ishlab chiqish, kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan tadqiqotlar vektorini aniq belgilab olishdan iborat.
Tadbirda so‘zga chiqqan ma’ruzachilar yurtimizda mazkur sohaga ko‘rsatilayotgan e’tibor va amalga oshirilayotgan izchil islohotlar borasida so‘z yuritish barobarida ayollarga nisbatan oiladagi zo‘ravonlik sabablari va ijtimoiy zararliligi, oiladagi zo‘ravonlikning jinoyat-huquqiy va kriminologik jihatlari, shaxsning shakllanishi va oilaviy zo‘ravonlik prevensiyasi, jamiyat tomonidan oilaviy zo‘ravonlik muammosining idrok etilishi va boshqa dolzarb masalalar fanlararo yondashuv asosida muhokama va tahlil qilindi.
Davra suhbati yakunida soha ekspertlari va tadqiqotchilar tomonidan oiladagi zo‘ravonlikning oldini olishga qaratilgan dolzarb mavzular va amaliy tadqiqot ishlarini davom ettirish bo‘yicha navbatdagi qadamlar belgilab olindi.

A Round Table Discussion on the Topic “Combating Domestic Violence: Analysis of National and Foreign Legislation” Was Held
A round table discussion on the topic “Combating Domestic Violence: Analysis of National and Foreign Legislation” was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by professors and teachers of the Academy, independent researchers and doctoral candidates, representatives of the National University of Uzbekistan, Tashkent State Law University, the Ministry of Internal Affairs Academy, the Institute of Criminological Research, the “Family and Gender” Scientific Research Institute under the Committee on Family and Women of the Republic of Uzbekistan.
The main purpose of the round table was to present the results of the research and studies conducted within the framework of the Academy’s scientific and analytical activities, to develop proposals and recommendations aimed at preventing and combating domestic violence and crimes against women, and to determine the vector of future research. This involves experienced and young scientists, researchers, and practical experts.
In their speeches, the speakers talked about the attention given and the consistent reforms being implemented in this field in our country, the causes and social harm of domestic violence against women, the criminal-legal and criminological aspects of domestic violence, the formation of individuals and the prevention of domestic violence, and society's perception of the problem of domestic violence and other pressing issues were discussed and analyzed on the basis of an interdisciplinary approach.
At the end of the round table, experts and researchers in the field identified the next steps for continuing relevant topics and practical research aimed at preventing domestic violence.