O‘zbekiston Respublikasining “Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq aholining huquqiy ongi va huquqiy madaniyatini yuksaltirish, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 21 iyun kuni imzolangan “Aholi va davlat xizmatchilarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi bilimlarini uzluksiz oshirish tizimini joriy qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-228-sonli qarori aynan ushbu dolzarb masalani hal qilishga qaratilgan.
Prezident qaroriga muvofiq, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan 2025 yil 1 yanvardan “Korrupsiyaga qarshi kurashish virtual akademiyasi” elektron platformasi va uning mobil ilovasini ishga tushiradi.
Akademiyaning ushbu tizim doirasida:
Virtual akademiyaning uzluksiz ishlashini, o‘quv kontenti va materiallari bilan muntazam to‘ldirilishi va yangilab borilishini ta’minlaydi;
korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida o‘quv jarayonini tashkil etadi, shu jumladan o‘quv rejalari va dasturlarini ishlab chiqadi, o‘quv kurslari haqidagi ma’lumotlarni Virtual akademiyada joylashtiradi;
tinglovchilarning bilimlarni o‘zlashtirishi natijalari bo‘yicha elektron ma’lumotlar bazasini shakllantiradi, o‘quv kurslarini tamomlagan shaxslarning reyestrini yuritadi;
o‘quv jarayoniga davlat organlari va tashkilotlarining, oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining malakali mutaxassislarini, shu jumladan xorijiy ekspertlarni jalb qiladi.
Virtual akademiyada korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha o‘qitish bazaviy hamda maxsus o‘quv kurslari asosida:
aholi, tadbirkorlik subyektlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va boshqa fuqarolik jamiyati institutlari vakillari;
ta’lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilari, o‘quvchilari va talabalari;
davlat organlari va tashkilotlarining davlat xizmatchilari;
davlat ishtirokidagi korxonalarning xodimlari kabi kontingent uchun olib boriladi.
Davlat organlari va tashkilotlari o‘z xodimlarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida malakasini muntazam oshirib borishlarini ta’minlab boradi.
Bunda, bazaviy o‘quv kurslarida o‘qitish bepul, maxsus o‘quv kurslari to‘lov-shartnoma asosida amalga oshiriladi (malaka oshirish xarajatlari davlat organi yoki tashkilotiga ushbu maqsadlar uchun nazarda tutilgan budjet va budjetdan tashqari mablag‘lari hamda boshqa manbalar hisobidan qoplanadi).
Davlat xizmatchilari maxsus o‘quv kurslarida malaka oshirishi majburiy bo‘lib, ishga qabul qilinganidan so‘ng uch oy ichida, keyinchalik har uch yilda kamida bir marta malaka oshiradi.
Korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tuzilmalari va korrupsiyaviy xavf-xatarlar yuqori bo‘lgan davlat xizmati lavozimlarida faoliyat ko‘rsatuvchi xodimlar uchun maxsus kurslar chuqurlashtirilgan o‘quv dasturlari asosida olib boriladi.
Maxsus o‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan shaxslarga belgilangan namunadagi sertifikat beriladi.
Shuningdek, Akademiya tomonidan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida erishilgan yutuqlar, milliy va xorijiy tajriba, ilmiy, uslubiy va amaliy ishlanmalar hamda ilmiy-tadqiqot ishlari bo‘yicha elektron ma’lumotlar bazasini mualliflik huquqlariga rioya qilgan holda Virtual akademiyada yuritadi.
Bundan tashqari, ta’lim oluvchilar uchun Korrupsiyaga qarshi ta’lim va yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish global resursi (GRACE) dasturi doirasida sifatli multiplikatsion film, videolavha va audiomateriallarni yaratilib, Virtual platforma orqali foydalanuvchilarga yetkazib boriladi.

Внедряется система непрерывного повышения знаний в сфере противодействия коррупции
Согласно Закону Республики Узбекистан «О противодействии коррупции» повышение правового сознания и правовой культуры населения, формирование в обществе нетерпимого отношения к коррупции является одним из сновных направлений государственной политики в области противодействия коррупции.
Постановление Президента Республики Узбекистан от 21 июнь с.г. за № ПП-228 «О мерах по внедрению системы непрерывного повышения знаний населения и государственных служащих в сфере противодействия коррупции» направленно на решение данного этого актуального вопроса.
Согласно постановления Президента Агентством по противодействию коррупции и Правоохранительной академией запустят до 1 января 2025 года электронную платформу «Виртуальная академия по противодействию коррупции» и ее мобильное приложение.
В рамках данной системы Академия:
обеспечивает непрерывное функционирование Виртуальной академии, регулярное пополнение и обновление учебного контента и материалов;
организует учебный процесс в сфере противодействия коррупции, в том числе разрабатывает учебные планы и программы, размещает информацию об учебных курсах в Виртуальной академии;
формирует электронную базу данных результатов освоения знаний слушателями, ведет реестр лиц, окончивших учебные курсы;
привлекает к учебному процессу квалифицированных специалистов государственных органов и организаций, высших образовательных и научно-исследовательских учреждений, в том числе зарубежных экспертов.
Обучение в сфере противодействия коррупции в Виртуальной академии организуется по базовым и специальным учебным курсам для следующего контингента:
население, субъекты предпринимательства, представители негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества;
воспитанники, учащиеся и студенты образовательных организаций;
государственные служащие государственных органов и организаций;
работники предприятий с участием государства.
Государственные органы и организации обеспечивают на регулярной основе повышение квалификации своих работников
в сфере противодействия коррупции.
При этом, обучение на базовых учебных курсах осуществляется на бесплатной, а на специальных учебных курсах на платно-контрактной основе (расходы, связанные с повышением квалификации покрываются в пределах бюджетных средств, выделяемых на эти цели соответствующему государственному органу или организации, внебюджетных средств, а также иных источников).
Для государственных служащих повышение квалификации на специальных учебных курсах является обязательным, в т.ч., в течение трех месяцев после приема на работу, в последующем повышает квалификацию не реже одного раза в три года.
Специальные курсы для работников подразделений внутреннего антикоррупционного контроля и осуществляющих деятельность на должностях государственной службы, наиболее подверженные коррупционным рискам, проводятся на основании углубленных учебных программ.
Лицам, успешно окончившим специальные учебные курсы, выдается сертификат установленного образца.
Также, Академией на платформе будет вестись электронная база данных о достижениях, национальном и зарубежном опыте, научных, методических и практических разработках, а также научно-исследовательских работах в сфере противодействия коррупции с соблюдением авторских прав.
Кроме того, будут созданы качественные мультипликационные фильмы, видео-и аудиоматериалы, предназначенные для обучающихся в рамках программы Глобального ресурса по вопросам антикоррупционного просвещения и повышения антикоррупционной активности молодежи (GRACE) и предоставляться пользователям через Виртуальную платформу.