Ozarbayjon Respublikasining Baku shahrida “Turk davlatlarining raqamlashtirish va huquqni qo‘llash faoliyatidagi hamkorlik” mavzusida konferensiya bo‘lib o‘tdi
Konferensiyada O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya hamda Shimoliy Kipr Turk Respublikalarining prokurorlar va sudyalarni tayyorlash va malakasini oshirish muassasalari va prokuratura hamda sud organlarining vakillari ishtirok etishdi.
Ushbu konferensiyani tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad turk davlatlarida fuqarolik qonunchiligi tahlili va ulardagi o‘xshashliklar, prokuratura va sud organlari faoliyatiga elektron-axborot tizimini joriy etish va foydalanish, ilmiy izlanishlar hamda sudya va prokurorlarni o‘qitish sohasidagi elektron axborot texnologiyalarining ahamiyati masalalarini muhokama qilishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari A.Ye.Ibraymov “Prokuratura organlarida elektron axborot tizimlari asosida malaka oshirish jarayonini joriy etish mexanizmlari: ilmiy asoslangan amaliyot va samaradorlik” mavzusida hamda Sh.K.Matchanov “O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari faoliyatida elektron axborot tizimlari” mavzusida ma’ruzalar bilan ishtirok etdilar.
Konferensiyada turkiy davlatlar fuqarolik qonunchiligi, prokuratura va sud organlari faoliyatiga elektron-axborot tizimini joriy etish va foydalanish, ilmiy izlanishlar hamda sudya va prokurorlarni o‘qitish sohasida elektron axborot texnologiyalarini qo‘llash borasida tajriba almashish va o‘zaro aloqalarni mustahkamlash va kelajakda uni yanada boyitishga zamin yaratildi.

В городе Баку Республики Азербайджан прошла конференция на тему: «Сотрудничество в области цифровизации и правоохранительной деятельности тюркских государств»
На конференции, состоявшейся в г. Баку Азербайджана, приняли участие представители Правоохранительной академии, учреждений по подготовке и повышению квалификации прокуроров и судей, а также представители прокуратуры и судебных органов Узбекистана, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции и Турецкой Республики Северного Кипра.
Основной целью данного мероприятия было обсуждение значения электронных информационных технологий в сфере научных исследований и подготовки судей и прокуроров, анализ гражданского законодательства тюркских стран, внедрение и использование электронных информационных систем в деятельности прокуратуры и судебных органов.
Представители Правоохранительной академии Республики Узбекистан Ибраймов А.Э. и Матчанов Ш.К. приняли участие с докладами на темы: «Механизмы внедрения электронных информационных систем в процесс повышения квалификации представителей органов прокуратуры: научно-обоснованный опыт и эффективность» и «Электронные информационные системы в деятельности органов прокуратуры Республики Узбекистан».
В ходе конференции участники обменялись опытом внедрения и использования электронных информационных систем в деятельности прокуратуры и судебных органов, применения электронных информационных технологий в научных исследованиях и обучении судей и прокуроров, применения гражданского законодательства тюркских государств.
В свою очередь, данное мероприятие заложило основу для укрепления отношений и их дальнейшего обогащения в будущем.