Ozarbayjon Respublikasining Baku shahrida “Turk davlatlarining raqamlashtirish va huquqni qo‘llash faoliyatidagi hamkorlik” mavzusida konferensiya bo‘lib o‘tdi
Konferensiyada O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkiya hamda Shimoliy Kipr Turk Respublikalarining prokurorlar va sudyalarni tayyorlash va malakasini oshirish muassasalari va prokuratura hamda sud organlarining vakillari ishtirok etishdi.
Ushbu konferensiyani tashkil etishdan ko‘zlangan maqsad turk davlatlarida fuqarolik qonunchiligi tahlili va ulardagi o‘xshashliklar, prokuratura va sud organlari faoliyatiga elektron-axborot tizimini joriy etish va foydalanish, ilmiy izlanishlar hamda sudya va prokurorlarni o‘qitish sohasidagi elektron axborot texnologiyalarining ahamiyati masalalarini muhokama qilishdan iborat.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari A.Ye.Ibraymov “Prokuratura organlarida elektron axborot tizimlari asosida malaka oshirish jarayonini joriy etish mexanizmlari: ilmiy asoslangan amaliyot va samaradorlik” mavzusida hamda Sh.K.Matchanov “O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari faoliyatida elektron axborot tizimlari” mavzusida ma’ruzalar bilan ishtirok etdilar.
Konferensiyada turkiy davlatlar fuqarolik qonunchiligi, prokuratura va sud organlari faoliyatiga elektron-axborot tizimini joriy etish va foydalanish, ilmiy izlanishlar hamda sudya va prokurorlarni o‘qitish sohasida elektron axborot texnologiyalarini qo‘llash borasida tajriba almashish va o‘zaro aloqalarni mustahkamlash va kelajakda uni yanada boyitishga zamin yaratildi.

A conference on "Cooperation in digitalization and law enforcement activities of Turkish states" was held in Baku, Azerbaijan
The conference was attended by representatives of prosecutors' and judges' training and professional development institutions and prosecutor's offices and judicial bodies of Uzbekistan, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus.
The purpose of organizing this conference is to discuss the importance of electronic information technologies in the field of scientific research and training of judges and prosecutors, analysis of civil legislation in Turkish countries and their similarities, implementation and use of electronic information systems in the activities of prosecutor's office and judicial bodies.
Representatives of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan A.E. Ibraymov on the topic "Mechanisms of introducing the process of training on the basis of electronic information systems in prosecutor's offices: scientifically based practice and efficiency" and Sh.K. Matchanov on the topic "Electronic information systems in the activities of prosecutor's offices of the Republic of Uzbekistan" participated with lectures.
At the conference, the foundation was created for the exchange of experience and strengthening of mutual relations and for further enrichment in the field of introduction and use of electronic information systems in the activities of civil legislation, prosecution and judicial bodies of Turkish states, scientific research and application of electronic information technologies in the field of training of judges and prosecutors.