Akademiyaga yangi qabul qilingan talabalar uchun Barqaror rivojlanish maqsadlari bilan tanishtiruv tashkil etildi
2024/2025 o‘quv yiliga kirish haftaligi doirasida Huquqni muhofaza qilish akademiyasining yangi qabul qilingan talabalari uchun Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) bo‘yicha tanishuv tadbiri tashkil etildi. Mazkur tadbirning maqsadi talabalarni ushbu muhim global maqsadlar bilan tanishtirish va mazkur maqsadlarning amalga oshirilishida talabalarning o’z hissalarini qo‘shishishiga zamin yaratish hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, Barqaror rivojlanish maqsadlari 2015-yilda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan va 2030-yilgacha mo’ljallangan chora-tadbirlarni o’z ichiga oladi. Ular global qashshoqlikni tugatish, iqlim o'zgarishiga qarshi kurashish, tinchlikparvar, adolatli va samarali institutlarni yaratishga qaratilgan 17 ta global maqsadni o'z ichiga oladi. Ushbu maqsadlar insoniyat kelajagi uchun muhim ahamiyatga ega va har bir insonning kundalik hayotiga ta'sir qiladi. Akademiya “Samarali boshqaruv” boʻyicha milliy BRM ekspert guruhining ishchi organi hisoblanadi.
Tadbirda BRMning asosiy yo‘nalishlari – iqtisodiy o‘sish, ijtimoiy inklyuzivlik, atrof-muhitni muhofaza qilish va samarali boshqaruv bilan bog‘liq global va milliy maqsad va vazifalar haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, Akademiya tomonidan BRM yo’nalishida amalga oshiriаyotgan ishlar, loyiha va tashabbuslar to’g’risida batafsil axborot berildi. Bunda Akademiyaning BRM tashabbuslariga talabalar qanday hissa qo’shishi mumkinligi aniq misollar yordamida tushuntirib berildi. Xususan, mas’uliyatli iste’mol, chiqindilarni saralash, energiya, suv va boshqa tabiiy resurslarni tejash, yashil transportdan foydalanish orqali BRM maqsadlariga erishishga hissa qo‘shish ta’kidlandi.

Введение в Цели устойчивого развития для новых студентов Академии
В рамках вводной недели 2024/2025 учебного года в Правоохранительной академии организовано ознакомительное мероприятие с Целями устойчивого развития (ЦУР) для новых студентов. Цель данного мероприятия – познакомить студентов с этими важными глобальными целями и создать основу для их участия в их реализации.
Повестка дня в области устойчивого развития на период до 2030 года принята Генеральной Ассамблеей ООН в 2015 году и состоит из 17 глобальных целей, направленных на искоренение бедности, борьбу с изменением климата и создание мирных, справедливых и эффективных институтов. Эти цели имеют ключевое значение для будущего человечества и влияют на повседневную жизнь каждого человека. Академия является рабочим органом экспертной группы национальной ЦУР по направлению «Эффективное управление».
На мероприятии была представлена подробная информация об основных направлениях ЦУР – глобальных и национальных целях и задачах, касающихся экономического роста, социальной инклюзивности, охраны окружающей среды и эффективного управления. Также рассмотрены работы, проекты и инициативы Академии в области ЦУР. На конкретных примерах объяснено, как студенты могут внести свой вклад в ЦУР и поддерживать инициативы Академии. В частности, подчеркивалось, что ответственное потребление, экономия энергии, воды и других природных ресурсов, сортировка мусора и использование зеленого транспорта способствуют достижению целей ЦУР, связанных с борьбой с изменением климата.
В завершение мероприятия подробно разъяснены аспекты деятельности Академии по международному сотрудничеству, участию студентов в международных конкурсах, проектах и программах.
Мероприятие способствовало ознакомлению студентов с важностью устойчивого развития и объяснило их роль в реализации глобальных целей.