Raqamli kriminalistika sohasidagi ilg‘or tajribani o‘rganish va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Raqamli kriminalistika sohasidagi ilmiy-tadqiqot faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ–229-son Qarorida belgilangan vazifalarni bajarish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi delegatsiyasi Koreya Respublikasi Ichki ishlar va xavfsizlik vazirligi huzuridagi Milliy kriminalistika xizmatiga tashrif buyurdi. Delegatsiyani Koreya Respublikasi kriminalistika xizmati direktori o‘rinbosari janob Shi Kyu Sun kutib oldi.
Tashrif davomida Akademiya vakillari raqamli kriminalistika vazifalarini hal qilish uchun xizmatda qo‘llaniladigan ilg‘or texnologiyalar va resurslar bilan tanishdilar. Raqamli dalillarni tahlil qilish, buzilgan ma’lumotlarni tiklash, zararli dasturiy ta’minotni o‘rganish, shuningdek foto- video materiallar va mobil qurilmalar bilan ishlash kabi jihatlarga alohida e’tibor qaratildi.
Zamonaviy kriminalistik tadqiqotlarda dolzarb vazifa bo‘lgan rasm va video materiallarda yuzlarni identifikatsiya qilish texnologiyalari o‘rganildi. Olingan bilim va ko‘nikmalar bosqichma-bosqich amaliy faoliyatga joriy etiladi hamda Akademiya mutaxassislarining malakasini oshirish va ushbu sohadagi ilmiy-tadqiqot ishlarini takomillashtirish uchun foydalaniladi.
Trening davomida samarali tajriba almashinuvi bo‘lib o‘tdi, koreys hamkorlar bilan kelgusidagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi. Xizmat xodimlari va O‘zbekiston delegatsiyasi o‘rtasida hamkorlik munosabatlari o‘rnatildi, bu esa xalqaro aloqalarni mustahkamlash va mamlakatning kriminalistik tadqiqotlar sohasiga ilg‘or texnologiyalarni joriy etish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ladi. Bu ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish va raqamli tergov samaradorligini oshirishga yordam beradi.
Bundan tashqari, Koreya Respublikasiga tashrif doirasida delegatsiya tomonidan Seul shahri politsiya agentligining raqamli kriminalistika departamenti, shuningdek Koreya Respublikasi Mudofaa vazirligi huzuridagi Ilmiy kibertergov bo‘limiga tashrif buyurildi. Tanishuv uchrashuvlari davomida ekspertlar raqamli kriminalistik tadqiqotlar o‘tkazish bo‘yicha tajriba almashdilar, shuningdek delegatsiya kasbiy faoliyatda qo‘llaniladigan zamonaviy dasturiy va apparat-dasturiy vositalar bilan tanishtirildi.

Делегация Академии посетила Национальную службу криминалистики Республики Корея
В целях изучения передового опыта в области цифровой криминалистики и выполнения задач, поставленных Постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП–229 «О мерах по организации научно-исследовательской деятельности в сфере цифровой криминалистики», делегация Правоохранительной Академии Республики Узбекистан посетила Национальную службу криминалистики при Министерстве внутренних дел и безопасности Республики Корея. Делегацию приветствовал заместитель директора криминалистической службы Республики Корея господин Ши Кю Сун.
В ходе визита представители Академии ознакомились с передовыми технологиями и ресурсами, используемыми в службе для решения задач цифровой криминалистики. Особое внимание было уделено таким аспектам, как анализ цифровых доказательств, восстановление поврежденных данных, исследование вредоносного программного обеспечения, а также работа с фото-, видеоматериалами и мобильными устройствами.
Изучены технологии идентификации лиц на изображениях и видеоматериалах, что является актуальной задачей в современных криминалистических исследованиях. Полученные знания и навыки будут поэтапно внедряться в практическую деятельность и использованы для повышения квалификации специалистов Академии, а также совершенствования научно-исследовательской работы в этой области.
В ходе тренинга состоялся продуктивный обмен опытом, были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества с корейскими коллегами. Между сотрудниками Службы и делегацией Узбекистана установились партнерские отношения, что станет важным шагом на пути укрепления международных связей и внедрения передовых технологий в сферу криминалистических исследований страны. Это будет способствовать развитию научно-исследовательской деятельности и повышению эффективности цифровых расследований.
Кроме того, в рамках визита в Республику Корея делегация посетила Департамент цифровой криминалистики Агентства столичной полиции г. Сеула, а также подразделение научных киберрасследований при Министерстве обороны Республики Корея. В ходе ознакомительных встреч эксперты обменялись опытом проведения цифровых криминалистических исследований, а также познакомили делегацию с современными программными и аппаратно-программными решениями, используемыми в профессиональной деятельности.