O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan tasdiqlangan 2022–2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning Taraqqiyot strategiyasi maqsad va vazifalardan kelib chiqib o‘tkazilgan ilmiy-amaliy konferensiyada Akademiyaning professor-o‘qituvchilari, mustaqil izlanuvchilari va tayanch doktorantlari, Jamoat xavfsizligi universiteti, Sudyalar oliy kengashi huzuridagi Sudyalar oliy maktabi, Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz, Toshkent davlat yuridik universiteti, Ichki ishlar vazirligi akademiyasi, Fanlar akademiyasi Davlat va huquq tarixi institutining vakillari ishtirok etdi.
Konferensiyada dastlab Akademiya boshlig‘ining o‘rinbosari M.Mamasiddiqov tomonidan Taraqqiyot strateriyasida belgilangan qonun ustuvorligini ta’minlashda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ustuvor vazifalari, bu borada oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalarining tutgan o‘rni to‘g‘risida so‘z yuritilib, bugungi kunda mamlakatimizda “Qonun ustuvor – jazo muqarrar” tamoyilini bosh mezonga aylantirish dolzarb ekanligi ta’kinlandi.
Shuningdek, konferensiya ishtirokchilari huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan jinoyatchilikka qarshi kurashish va uning oldini olishda davlat va jamoatchilik nazoratini o‘zaro uyg‘unlashtirish, qonun ustuvorligini ta’minlashda jazoning muqarrarligini ta’minlash yuzasidan fikr-mulohazalar bildirdilar.
Tadbir yakunida konferensiyaga ishtiroklari va jamoatchilik vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislardan javob olishdi.

Научно-практическая конференция на тему: «Верховенство закона – неотвратимость наказания»
В Правоохранительной академии организована научно-практическая конференция на тему: «Верховенство закона – неотвратимость наказания».
В работе конференции, организованной исходя из целей и задач Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022 – 2026 годы, утвержденных Указом Президента Республики Узбекистан, приняли участие профессорско-преподавательский состав, самостоятельные соискатели и докторанты Правоохранительной академии, представители Университета Общественной Безопасности, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Ташкентского государственного юридического университета, Академии МВД, Института истории государства и права Академии наук.
Конференцию открыл вступительным словом заместитель начальника Академии М.Мамасиддиков, который проинформировал о приоритетных задачах правоохранительных органов в обеспечении верховенства закона, определяемых Стратегией развития, роли высших учебных и научно-исследовательских учреждений в их реализации, отдельно отмечено, что сегодня в нашей стране принцип «Верховенство закона – неотвратимость наказания» становится все более актуальным.
Участниками конференции высказаны мнения по вопросам гармонизации правоохранительными органами государственного и общественного контроля в предотвращении и борьбе с преступностью, обеспечении неотвратимости наказания при обеспечении верховенства закона.
В завершение мероприятия участники и представители общественности, посетившие конференцию, получили от экспертов ответы на интересующие их вопросы.