Akademiyada O‘qituvchi va murabbiylar kuni munosabati bilan bayram tadbiri tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 1 oktyabr – O‘qituvchi va murabbiylar kuniga bag‘ishlangan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Bosh prokuratura rahbariyati, O‘zbekiston prokuratura organlari faxriylarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash jamoatchilik markazi rahbariyati, Akademiya professor-o‘qituvchilari va xodimlari, talabalar, OAV vakillari ishtirok etdilar.
Bayram tadbirini O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurori o‘rinbosari Shohrux Azamatovich Aminov ochib berib, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokurorining o‘qituvchi va murabbiylarga bayram tabrigini o‘qib eshittirdi.
Tabrik so‘zida Bosh prokuratura akademiyasida negizida salkam ikki yil oldin barpo etilgan Huquqni muhofaza qilish akademiyasining qisqa davr ichida qo‘lga kiritgan yutuqlari e’tirof etildi.
Xususan, 2024 yilda keng jamoatchilik o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnoma natijasiga ko‘ra, “Yilning eng yaxshi ta’lim muassasalari–2024” tanlovida Akademiyaning birinchi o‘rinni egalladi.
Yurtimiz bo‘yicha joriy yilda oliy ta’lim muassasalariga bir o‘ringa o‘qishga kirish uchun bakalavriatda o‘rtacha 4,3 nafar, magistraturada 1,4 nafar nomzod to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, Akademiyada bir o‘ringa o‘qishga kirish uchun bakalavriatda 20 nafar, magistraturada 61 nafar nomzod to‘g‘ri keldi.
Hozirda Akademiyada ta’lim oluvchilar qariyb 1 ming 200 nafarni tashkil etmoqda.
Shuningdek 2 ming 300 nafardan ortiq xodim malaka oshirdi.
Joriy o‘quv yilidan boshlab, “Prokurorlik faoliyati” yo‘nalishida ikkinchi oliy ta’lim hamda magistraturaning “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligida kechki ta’lim shakli yo‘lga qo‘yildi.
Shundan so‘ng Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Yevgeniy Vyacheslavovich Kolenko so‘zga chiqdi va Akademiya jamoasini, barcha ustozlar va faxriylarni bayram bilan samimiy tabriklab, eng ilg‘or tajriba va amaliyotga asoslangan ta’lim jarayonlarini tashkil etish, o‘z zimmasiga yuklatilgan kasbiy vazifalarini a’lo darajada bajarishga qodir salohiyatli kadrlarni tayyorlashda Akademiya jamoasiga fidoyilik va omad tiladi.
Bosh prokuratura va Akademiya rahbariyati tomonidan rahbatlantirilgan bir guruh xodimlarni taqdirlash marosimi bayram tadbiriga boshqacha shukuh bag‘ishladi.

В Академии организовано праздничное мероприятие по случаю Дня учителей и наставников
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялось праздничное мероприятие, посвященное 1 октября – Дню учителей и наставников.
В мероприятии приняли участие руководство Генеральной прокуратуры, руководство Общественного центра социальной поддержки ветеранов прокуратуры Узбекистана, профессорско-преподавательский состав и сотрудники Академии, студенты, представители СМИ.
Праздничное мероприятие открыл заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан Аминов Шохрух Азаматович, который зачитал участникам праздничное поздравление Генерального прокурора Республики Узбекистан.
В поздравительной речи отмечены достижения Правоохранительной академии, созданной менее двух лет назад на базе Академии Генеральной прокуратуры за короткий период времени.
В частности, по результатам опроса, проведенного среди широкой общественности в 2024 году, Академия заняла первое место в конкурсе «Лучшее высшее учебное заведение года–2024».
В то время как конкурс в высшие учебные заведения нашей страны в этом году составил в среднем 4,3 претендента на одно место в бакалавриате и 1,4претендента в магистратуре, конкурс в Академию составил 20 претендентов на одно место в бакалавриате и 61 претендент на одно место в магистратуре.
В настоящее время в Академии обучается порядка 1 200 студентов.
Более 2 300 сотрудников прошли обучение на курсах повышения квалификации.
С текущего учебного года запущено второе высшее образование по направлению «Прокурорская деятельность» и вечерняя форма обучения магистратуры по направлению «Прокурорская деятельность».
Первый заместитель начальника Правоохранительной академии Евгений Вячеславович Коленко искренне поздравил коллектив Академии, всех преподавателей и ветеранов с праздником, и пожелал коллективу Академии самоотверженности и успехов в организации образовательного процесса, основанного на передовом опыте и практики, подготовке квалифицированных кадров, способных на высоком уровне выполнять свои профессиональные обязанности.
Торжественность праздничному мероприятию придала церемония награждения группы сотрудников, поощренных руководством Генеральной прокуратуры и Академии.