Joriy yilning 16-17 oktyabr kunlari Akademiya rahbariyati va xodimlari O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi hamda boshqa xalqaro tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan IV Toshkent aksilkorrupsiya forumi ishida ishtirok etishdi.
Forumning dastlabki kuni tashkil etilgan “Korrupsiyaga qarshi kurashish siyosatini bo‘yicha hujjatlarni ishlab chiqish va joriy etish: strategiyalar va boshqa dasturlar”, “NNTning korrupsiyaga qarshi kurashishdagi ishtiroki: milliy va xorijiy tajriba” hamda “Gender masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish” sessiyalarida Akademiyaning professor-o‘qituvchilari va ilmiy izlanuvchilari ishtirok etib, barcha tadbirlarning muhokamalarida faol qatnashdilar.
Forumning ikkinchi kunida tashkil etilgan yalpi majlisni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Qo‘mita raisi N.Umarov, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori A.Burxanov, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi echisi Toivo Klar, BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili Akiko Fujii, BMT Giyovand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili Oliver Stolp hamda Germaniya Xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) “Good governance” dasturi rahbari Viktor Kesler kirish so‘zi bilan ochib berishdi.
Yalpi majlisdan so‘ng O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashishga hissa qo‘shgan tashkilotlar va fuqarolarni taqdirlash marosimi o‘tkazildi.
Taqdirlash marosimidan so‘ng tadbir ishtirokchilari Forum doirasida tashkil etilgan 3 ta sessiyalarda, shu jumladan: “Korrupsiyaga qarshi kurashishning yangi davri: innovatsion texnologiyalar korrupsiyaning oldini olishning samarali vositasi sifatida”, “Korrupsiyaga qarshi madaniyat ijtimoiy ziddiyatlarni bartaraf etish vositasi sifatida” hamda “Manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va muvofiqlik tizimlarini joriy etish: muammolar va istiqbollar” nomli sessiyalarda qatnashishdi.

Participation in the IV Tashkent Anti-Corruption Forum
On October 16-17 of this year, the administration and staff of the Academy participated in the IV Tashkent Anti-Corruption Forum, organized in cooperation with the Anti-Corruption National Council of the Republic of Uzbekistan, the Anti-Corruption Agency, the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), and other international organizations.
On the first day of the forum, Academy professors, teachers, and researchers took an active part in the discussions during sessions on "Development and Implementation of Anti-Corruption Policy Documents: Strategies and Other Programs," "The Role of NGOs in Fighting Corruption: National and International Experiences," and "Gender Issues and Anti-Corruption."
The second day of the forum began with a plenary session, which was opened by the Chairman of the Committee of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, N. Umarov; the Director of the Anti-Corruption Agency, A. Burkhanov; the Ambassador of the European Union to Uzbekistan, Toivo Klaar; the Permanent Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Uzbekistan, Akiko Fujii; the Regional Representative of the UN Office on Drugs and Crime for Central Asia, Oliver Stolpe; and the Head of the "Good Governance" program at the German International Cooperation Society (GIZ), Viktor Kessler.
After the plenary session, an award ceremony was held to recognize organizations and individuals who contributed to the fight against corruption in Uzbekistan.
Following the award ceremony, participants attended three sessions within the forum: "A New Era in Fighting Corruption: Innovative Technologies as an Effective Tool for Preventing Corruption," "Anti-Corruption Culture as a Means to Resolve Social Conflicts," and "Preventing Conflicts of Interest and Implementing Compliance Systems: Challenges and Prospects."
During these sessions, representatives from international organizations and foreign countries shared advanced practices on the topics discussed.
The international and foreign experts who attended the forum acknowledged the reforms being carried out in Uzbekistan to combat corruption and the achievements made so far, while also providing suggestions and recommendations for further improving anti-corruption efforts.
In particular, forum participant Tuija Brax, Director of the Finnish Center for Judicial Excellence, noted the establishment of the Virtual Anti-Corruption Academy by the Agency and the Academy in Uzbekistan as a noteworthy achievement.