Toshkent shahridagi Inxa universitetida Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-amaliy markazi tashabbusi bilan navbatdagi tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Inxa universitetining rahbariyati, tarmoq rahbarlari hamda mas’ul xodimlari ishtirok etdi.
Tadbirning asosiy maqsadi – tashkilotlarda korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlarini yanada takomillashtirish, xodimlarning huquqiy bilimini oshirish va korrupsiyaga oid jinoyatlarning oldini olishga qaratilgan.
Korrupsiyaga qarshi kurashish ilmiy-amaliy markazi prokurori B.Bahrombekov “Korrupsiya va unga oid jinoyat turlari, oqibatlari va tashkilotlarda manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiya xavf-xatarlarni aniqlash va oldini olish" mavzusida ma’ruza qildi.
Ma’ruzada korrupsiyaga oid jinoyatlarning huquqiy asoslari, ularning jamiyatga salbiy ta’siri va manfaatlar to‘qnashuvining oqibatlari haqida atroflicha ma’lumot berildi. Shuningdek, tashkilotlarda korrupsiya xavf-xatarlarini aniqlashning samarali usullari va ularning oldini olish bo‘yicha tavsiyalar taqdim etildi.
Shuningdek manfaatlar to‘qnashuvi va u bilan bog‘liq jinoyatlarni aniqlash jarayonida etika va qonunchilikka amal qilishning muhimligini ta’kidlanib, har bir tashkilotda shaffoflikni ta’minlash zarurligi haqida so‘z yuritil. Bunda korrupsiya xavf-xatarlarini aniqlash va ularning oldini olish uchun doimiy monitoring va nazorat tizimlarini joriy qilish muhimligiga urg‘u berildi.
Tadbir yakunida qatnashchilar tomonidan tashkilotlarda korrupsiya xavf-xatarlarini kamaytirish bo‘yicha amaliy tavsiyalar va choralar muhokama qilindi. Xususan, xodimlar o‘rtasida axloqiy tarbiya va huquqiy bilimlarni kuchaytirish orqali manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish, moliyaviy nazorat tizimlarini takomillashtirish kabi mexanizmlarni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.

В университете Инха в Ташкенте проведено мероприятие по вопросам противодействия коррупции
В университете Инха в Ташкенте по инициативе Научно-образовательного центра противодействия коррупции организовано очередное мероприятие.
В мероприятии приняли участие руководство университета Инха, руководители подразделений и ответственные сотрудники. Основная цель мероприятия – дальнейшее совершенствование мер по борьбе с коррупцией в организациях, повышение правовых знаний сотрудников и предотвращение преступлений, связанных с коррупцией.
В ходе мероприятия прокурором Научно-образовательного центра противодействия коррупции Б.Бахромбековым презентован доклад на тему: «Коррупция и коррупционные преступления, их последствия, выявление и предотвращение конфликта интересов и коррупционных рисков в организациях». В докладе подробно рассмотрены правовые основы преступлений, связанных с коррупцией, их негативные последствия для общества и последствия конфликтов интересов. Также предложены эффективные методы выявления коррупционных рисков в организациях и меры по их предотвращению.
Отдельно подчеркнута важность соблюдения этики и законодательства при выявлении преступлений, связанных с конфликтом интересов, и необходимость обеспечения прозрачности в каждой организации. Также внимание уделено важности внедрения систем постоянного мониторинга и контроля для выявления и предотвращения коррупционных рисков.
В завершение мероприятия участники обсудили практические рекомендации и меры по снижению коррупционных рисков в организациях. В частности, отмечено, что необходимо развивать механизмы по предотвращению конфликтов интересов через усиление морального воспитания и правовых знаний среди сотрудников, а также совершенствование систем финансового контроля.