Xalqaro huquq bo‘yicha debat klubining kuzgi mavsumiga start berildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasining intellektual o‘yinlar zalida “Tergov faoliyati” yo‘nalishi 2-bosqich talabalari uchun tashkil etilgan “Xalqaro huquqda aholi” mavzusidagi debat klubining kuzgi mavsumiga start berildi. Mazkur platforma talabalarning intellektual salohiyatini oshirish, ijtimoiy faolligini yuksaltirish va yuridik bilimlarini mustahkamlashga qaratilgan samarali vosita sifatida xizmat qiladi.
Debatlar ilmiy odob va bahs madaniyatiga tayangan holda o‘tkaziladi. Bu jarayon talabalarning yuridik fanlarni chuqur o‘zlashtirishi, tanqidiy fikrlash va himoya nutqini rivojlantirishi uchun katta imkoniyat yaratadi. Nazariya va amaliyot uyg‘unligiga asoslangan munozaralar orqali talabalar turli ijtimoiy va huquqiy muammolarni xolis baholash, yuridik asoslangan qarorlar qabul qilish ko‘nikmalarini takomillashtiradilar.
Tadbir ishtirokchilari ta’kidlaganidek, debat klubi nafaqat bilim berishga, balki turli yuridik oliygohlar talabalarini birlashtirishga ham xizmat qiladi. Mazkur muloqot maydoni talabalarga o‘z fikrlarini erkin bayon qilish, hozirjavoblik va murakkab savollarga javob topishda yordam beradi. Shuningdek, u yosh mutaxassislar o‘rtasida o‘zaro aloqalarni mustahkamlash, kelgusidagi kasbiy hamkorliklar uchun zamin yaratishni maqsad qilgan.
Debatlar har hafta muntazam ravishda turli huquqiy mavzularda o‘tkaziladi va ishtirokchilar tanlangan mavzu bo‘yicha tezislar tayyorlab, ularni himoya qiladilar. Ushbu klubning faoliyati doirasida amaliyotchi yuristlar va professorlar bilan uchrashuvlar, xalqaro huquq va qonunchilik muammolari bo‘yicha mahorat darslari va seminarlar tashkil etiladi.
Bundan tashqari, debat klubi respublika miqyosidagi barcha yuridik oliygohlar talabalarini ushbu platformada birlashtirishni maqsad qilib, turli tanlovlar o‘tkazishni rejalashtirgan.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi ushbu debat klubi orqali yoshlarga innovatsion ta’lim metodlarini taqdim etishni maqsad qilmoqda va talabalarni har bir munozarada faol ishtirok etishga chorlaydi.

The autumn season of the International Law Debate Club has begun
In the intellectual games hall of the Law Enforcement Academy, the autumn season of the debate club, organized for second-year students of the "Investigative Activity" program, commenced with the theme "Population in International Law". This platform serves as an effective tool aimed at enhancing students' intellectual potential, boosting their social engagement, and strengthening their legal knowledge.
The debates are held based on scholarly etiquette and the culture of discussion, creating an excellent opportunity for students to deepen their understanding of legal disciplines, develop critical thinking, and strengthen their defense skills. Through discussions grounded in both theory and practice, students improve their skills in objectively assessing various social and legal issues and making legally sound decisions.
As participants noted, the debate club not only provides education but also unites students from different law schools. This platform allows students to express their opinions freely, enhances their responsiveness, and aids in finding answers to complex questions. It also aims to strengthen connections among young specialists and lay the foundation for future professional collaborations.
Debates are held regularly on various legal topics each week, where participants prepare theses on a selected topic and defend them. Within the club's framework, meetings with practicing lawyers and professors, as well as master classes and seminars on issues of international law and legislation, are organized.
Additionally, the debate club plans to organize various competitions aimed at uniting students from all law schools across the republic on this platform.
Through this debate club, the Law Enforcement Academy aims to introduce young people to innovative educational methods and encourages students to actively participate in each debate.