Barqaror rivojlanish sohasida Akademiya tashabbuslari va natijalar
Mazkur dasturga muvofiq Akademiyaning faoliyati va ichki hujjatlari xalqaro reyting talablariga muvofiqlashtirildi. Akademiyaning Umumiy siyosati va Barqaror rivojlanish siyosatiga oid hujjatlar ishlab chiqildi. Mazkur hujjatlar o‘z ichiga 20 dan ortiq yo‘nalishda (ta’lim va tadqiqot, akademik halollik va erkinlik, hisobdorlik, mas’uliyatli iste’mol, energiya va resurslardan samarali foydalanish, “yashil” xaridlar va h.k.) Akademiyaning asosiy siyosati va tamoyillarini belgilaydi.
Joriy yilda Akademiyaning Barqaror rivojlanish bo‘yicha ilk hisoboti chop etildi hamda Barqaror rivojlanishga oid Akademiyaning veb-sahifasi yaratildi. Mazkur hisobotda Akademiya tomonidan Barqaror rivojlanishning 16 ta maqsadlari bo‘yicha amalga oshirib kelinayotgan shaffoflik va hisobdorlikka asoslangan ishlar hamda samarali boshqaruvga qaratilgan tashabbuslar o‘z aksini topgan. Hisobotda Akademiyaning Barqaror rivojlanish maqsadlarini o‘quv dasturlari, ilmiy-tadqiqot va tashkilot faoliyatiga tatbiq qilishga bo‘lgan qat’iy intilishlari aks ettirilgan.
Shuningdek, Barqaror rivojlanish maqsadlariga oid alohida elektiv o‘quv kurslari ishlab chiqilib, ushbu maqsadlar ta’lim jarayoniga tatbiq etib kelinmoqda. Akademiya xalqaro nufuzli reyting agentliklari ekspertlari ishtirokida reyting ko‘rsatkichlarini yaxshilash bo‘yicha tashkil etilgan master-klass va seminar-treninglarda muntazam ishtirok etib kelmoqda.
2024 yilda Akademiya ilk bor Times Higher Education World University Rankings 2025 (dunyo universitetlari reytingi) hamda Interdisciplinary Science Rankings 2025 (fanlararo ilmiy tadqiqotlar) reytingiga "reportyor" maqomi bilan kirdi. Mazkur e’tirof Akademiyaning huquqni muhofaza qilish sohasidagi ta’lim va tadqiqotlarni rivojlantirishga, shuningdek, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va ilg‘or akademik muhitni yaratishga bo‘lgan intilishlarini tasdiqlaydi.
Mazkur yo‘nalishda ishlar davom ettirilayotgan bo‘lib, yaqin istiqbolda Akademiyaning nufuzli xalqaro reytinglarga kirishi belgilangan.

The Academy’s Sustainability Initiatives and Progress
The Academy is actively implementing a program aimed at entering the world’s most prestigious "TOP-1000" university rankings. As part of this initiative, the Academy has aligned its operations and internal documents with international ranking standards. The Academy has developed a Unified Policy and a Sustainability Policy, which outline its core principles and guidelines across more than 20 areas, including education and research, academic integrity and freedom, accountability, responsible consumption, efficient use of energy and resources, "green" procurement and so on.
This year, the Academy published its first Sustainability Report and launched a dedicated webpage on the topic. The report highlights the Academy’s efforts in alignment with the 16 Sustainable Development Goals (SDGs), emphasizing initiatives that promote transparency, accountability, and effective governance, in line with both national and international strategies. It also showcases the Academy’s commitment to incorporating SDG principles into its educational programs, research activities, and institutional practices.
In addition, the Academy has developed elective courses on sustainable development to further integrate these principles into its curriculum. The Academy continues to participate in masterclasses and seminars organized by international ranking agencies to improve its ranking indicators.
In 2024, the Academy was included for the first time in the Times Higher Education World University Rankings 2025 and Interdisciplinary Science Rankings 2025 with the status of "Reporter." This recognition affirms the Academy’s dedication to advancing education and research in law enforcement, expanding international cooperation, and fostering an innovative academic environment. The Academy continues to work toward further recognition and inclusion in prestigious international rankings in the near future.