Barqaror rivojlanish sohasida Akademiya tashabbuslari va natijalar
Mazkur dasturga muvofiq Akademiyaning faoliyati va ichki hujjatlari xalqaro reyting talablariga muvofiqlashtirildi. Akademiyaning Umumiy siyosati va Barqaror rivojlanish siyosatiga oid hujjatlar ishlab chiqildi. Mazkur hujjatlar o‘z ichiga 20 dan ortiq yo‘nalishda (ta’lim va tadqiqot, akademik halollik va erkinlik, hisobdorlik, mas’uliyatli iste’mol, energiya va resurslardan samarali foydalanish, “yashil” xaridlar va h.k.) Akademiyaning asosiy siyosati va tamoyillarini belgilaydi.
Joriy yilda Akademiyaning Barqaror rivojlanish bo‘yicha ilk hisoboti chop etildi hamda Barqaror rivojlanishga oid Akademiyaning veb-sahifasi yaratildi. Mazkur hisobotda Akademiya tomonidan Barqaror rivojlanishning 16 ta maqsadlari bo‘yicha amalga oshirib kelinayotgan shaffoflik va hisobdorlikka asoslangan ishlar hamda samarali boshqaruvga qaratilgan tashabbuslar o‘z aksini topgan. Hisobotda Akademiyaning Barqaror rivojlanish maqsadlarini o‘quv dasturlari, ilmiy-tadqiqot va tashkilot faoliyatiga tatbiq qilishga bo‘lgan qat’iy intilishlari aks ettirilgan.
Shuningdek, Barqaror rivojlanish maqsadlariga oid alohida elektiv o‘quv kurslari ishlab chiqilib, ushbu maqsadlar ta’lim jarayoniga tatbiq etib kelinmoqda. Akademiya xalqaro nufuzli reyting agentliklari ekspertlari ishtirokida reyting ko‘rsatkichlarini yaxshilash bo‘yicha tashkil etilgan master-klass va seminar-treninglarda muntazam ishtirok etib kelmoqda.
2024 yilda Akademiya ilk bor Times Higher Education World University Rankings 2025 (dunyo universitetlari reytingi) hamda Interdisciplinary Science Rankings 2025 (fanlararo ilmiy tadqiqotlar) reytingiga "reportyor" maqomi bilan kirdi. Mazkur e’tirof Akademiyaning huquqni muhofaza qilish sohasidagi ta’lim va tadqiqotlarni rivojlantirishga, shuningdek, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va ilg‘or akademik muhitni yaratishga bo‘lgan intilishlarini tasdiqlaydi.
Mazkur yo‘nalishda ishlar davom ettirilayotgan bo‘lib, yaqin istiqbolda Akademiyaning nufuzli xalqaro reytinglarga kirishi belgilangan.

Инициативы и прогресс Академии в области устойчивого развития
Академия активно реализует программу, направленную на вхождение в рейтинг «ТОП–1000» самых престижных мировых университетов. В рамках этой инициативы деятельность Академии и ее внутренние документы приведены в соответствие с международными стандартами рейтингов.
Академия разработала Единую политику и Политику устойчивого развития, которые определяют основные принципы и направления в более чем 20 областях, включая образование и исследования, академическую честность и свободу, подотчетность, ответственное потребление, эффективное использование энергии и ресурсов, а также «зеленые» закупки.
В этом году Академия опубликовала первый отчет по устойчивому развитию и создала специальную веб-страницу. В отчете представлены усилия Академии, направленные на выполнение 16 Цели Устойчивого Развития (ЦУР), с акцентом на инициативы, способствующие прозрачности, подотчетности и эффективному управлению, в соответствии с национальными и международными стратегиями. Отчет также демонстрирует приверженность Академии интегрировать принципы ЦУР в образовательные программы, научные исследования и институциональные практики.
Кроме того, Академия разработала элективные курсы по устойчивому развитию для более глубокого внедрения этих принципов в учебный процесс. Академия активно участвует в мастер-классах и семинарах, организуемых международными рейтинговыми агентствами, с целью улучшения своих рейтинговых показателей.
В 2024 году Академия впервые включена в Times Higher Education World University Rankings 2025 и Interdisciplinary Science Rankings 2025 с статусом «Репортёр». Это признание подтверждает стремление Академии развивать образование и исследования в сфере правоохранительной деятельности, расширять международное сотрудничество и создавать инновационную академическую среду.
Академия продолжает работать над дальнейшим признанием и включением в престижные международные рейтинги в ближайшем будущем.