Bugungi kunda Huquqni muhofaza qilish akademiyasi prokuratura hamda surishtiruv va tergov faoliyatini amalga oshirish vakolatiga ega davlat organlari uchun malakali kadrlar tayyorlashga mas’ul yagona ixtisoslashtirilgan oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasasi hisoblanadi.
Ya’ni, kelgusida prokuratura va tergov sohalarida ishlash maqsadida yurgan yoshlar bunday imkoniyatga faqatgina Huquqni muhofaza qilish akademiyasida tahsil olib erishishlari mumkin.
Akademiyada tergov faoliyati va huquqni muhofaza qilish faoliyatining boshqa sohalarida oliy ta’limning ikki bosqichli tizimi – bakalavriat va magistratura dasturlari bo‘yicha to‘laqonli o‘quv jarayonlari yo‘lga qo‘yilgan. Hozirda 400 nafardan ortiq talaba “Tergov faoliyati” bakalavriat ta’lim yo‘nalishida tahsil olmoqda.
Akademiya o‘z faoliyatini ochiqlik va shaffoflik tamoyillariga asoslanib amalga oshirib keladi, muntazam ravishda jamoatchilik uchun turli tadbirlar, uchrashuvlar tashkil etilmoqda. 12 dekabr kuni ham Toshkent shahridagi ijtimoiy-gumanitar yo‘nalishdagi akademik litseylar, yuridik texnikumlar hamda harbiy akademik litseylar bitiruvchilari uchun Akademiyaning “Tergov faoliyati” bakalavriat ta’lim yo‘nalishiga o‘qishga qabul qilish bo‘yicha navbatdagi Ochiq eshiklar kuni o‘tkazildi.
Ishtirokchilar Akademiya bakalavriatiga qabul va o‘quv jarayonini tashkil etishning o‘ziga xosligi va afzalliklari bilan yaqindan tanishdilar.
Muhimi, Akademiya bitiruvchilari vakolatli davlat organlariga xizmatga qabul qilinganda faqat ofitserlar tarkibiga kiruvchi yoki darajali unvon berilishi ko‘zda tutilgan lavozimlarga tayinlanadi.
Akademiya bakalavriatiga qabulni va ta’lim jarayonlarini tashkil etish tartibi bilan yaqindan tanishtirish maqsadida mehmonlar uchun ekskursiya tashkil etildi. Ekskursiya davomida mehmonlar kriminalistika xonasi, sud imitatsiyasi xonasi, ekspertiza laboratoriyasi va boshqa amaliy hamda vaziyatli mashg‘ulotlar o‘tkazish uchun maxsus jihozlangan xonalarni ko‘zdan kechirdilar.
Respublikamizda birinchi bo‘lib tashkil etilgan Akademiya DarkWeb kiberlaboratoriyasi, tergov jarayonlarida poligraf (detektor) texnologiyalarini qo‘llash imkoniyatlari imkoniyatlari yoshlarda ayniqsa katta qiziqish uyg‘otdi.

На сегодняшний день Правоохранительная академия является единственным в стране специализированным высшим образовательным и научно-исследовательским учреждением, осуществляющим подготовку кадров для прокуратуры и государственных органов, уполномоченных осуществлять следствие и дознание.
То есть, молодые люди, мечтающие о карьере прокурора или следователя, могут достичь своей мечты только пройдя обучение в Правоохранительной академии.
В Академии внедрен полноценный учебный процесс по двухступенчатой системе высшего образования – бакалавриат и магистратура в сферах следственной деятельности и других сферах правоохранительной деятельности. В бакалавриате по направлению «Следственная деятельность» проходят обучение более 400 студентов.
Правоохранительная академия Республики Узбекистан осуществляет свою деятельность на основе принципов открытости и прозрачности, регулярно проводятся встречи, мероприятия для общественности. Очередной День открытых дверей организован в рамках приема в бакалавриат Академии по направлению «Следственная деятельность» 12 декабря т.г. для выпускников академических лицеев, юридических техникумов и военно-академических лицеев столицы.
Гости всесторонне ознакомились с правилами организации приёма и преимуществами и обучения в бакалавриате Академии.
В целях всестороннего ознакомления гостей с порядком организации приема и обучения в бакалавриате Академии организована экскурсия, в ходе которой гости имели возможность ознакомиться с возможностями криминалистического кабинета, лаборатории экспертиз, зала имитации судебных заседаний, других специально оборудованных помещений для проведения практических и ситуационных занятий.
Гости получили развернутые ответы на вопросы, касающиеся порядка организации приема и обучения в бакалавриате Академии.