Bojxona organlari surishtiruvchilari uchun malaka oshirish kursi o‘z ishini boshladi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida bojxona organlari tergovchilari uchun “Bojxona organlarida surishtiruvni tashkil etish va amalga oshirish masalalari” mavzusida malaka oshirish kursi boshlandi.
Kurs dasturi bojxona to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish jinoyatlarini tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, taftish tayinlash va uni o‘tkazish, tezkor-qidiruv faoliyati natijalaridan jinoyat protsessida foydalanishni tashkil etish, kontrabanda jinoyatlarini tergov qilish metodikasi, Internetning yashirin (Darknet) va chuqur tarmoqlarda sodir etiladigan asosiy jinoyatlar, bojxona organlari tomonidan tergovga qadar tekshiruvni amalga oshirishdagi muammolar va boshqa masalalarni o‘z ichiga olgan.
Malaka oshirish kursi O‘zbekiston Respublikasining jinoyat-protsessual qonunchiligiga kiritilgan oxirgi o‘zgartirish va qo‘shimchalarning mazmun-mohiyati, tashqi iqtisodiy faoliyat sohasidagi jinoyatlar, ochiq ma’lumotlar bazalari va resurslardan dalillarni to‘plash (OSINT) imkoniyatlaridan amaliy foydalanish, jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklar profilaktikasining ijtimoiy-iqtisodiy hamda huquqiy asoslariga oid tinglovchilarning bilim va ko‘nikmalarini oshirishga yo‘naltirilgan.

Запущен курс повышения квалификации дознавателей таможенных органов
В Правоохранительной академии запущен курс повышения квалификации дознавателей таможенных органов на тему «Вопросы организации и проведения дознания в таможенных органах».
Программа курса включила в себя вопросы особенности расследования преступлений, связанных с нарушениями таможенного законодательства, порядок назначения ревизии и его проведения, использование результатов оперативно-розыскных мероприятий в уголовном производстве, методика расследования преступлений, связанных с контрабандой, преступления, совершаемые в глубоком и скрытом сегменте сети Интернет (Darknet), проблемы проведения доследственной проверки таможенными органами и др.
Курс повышения квалификации направлен на совершенствование профессиональных знаний и навыков слушателей касательно содержания и сущности последних изменений и дополнений в уголовно-процессуальное законодательство Республики Узбекистан, преступлений в сфере внешнеэкономической деятельности, практического использования возможностей сбора доказательств (OSINT) открытых баз данных и ресурсов, социально-экономических и правовых основ борьбы с преступностью и профилактики правонарушений.