Bojxona organlari surishtiruvchilari uchun malaka oshirish kursi o‘z ishini boshladi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida bojxona organlari tergovchilari uchun “Bojxona organlarida surishtiruvni tashkil etish va amalga oshirish masalalari” mavzusida malaka oshirish kursi boshlandi.
Kurs dasturi bojxona to‘g‘risidagi qonunchilikni buzish jinoyatlarini tergov qilishning o‘ziga xos xususiyatlari, taftish tayinlash va uni o‘tkazish, tezkor-qidiruv faoliyati natijalaridan jinoyat protsessida foydalanishni tashkil etish, kontrabanda jinoyatlarini tergov qilish metodikasi, Internetning yashirin (Darknet) va chuqur tarmoqlarda sodir etiladigan asosiy jinoyatlar, bojxona organlari tomonidan tergovga qadar tekshiruvni amalga oshirishdagi muammolar va boshqa masalalarni o‘z ichiga olgan.
Malaka oshirish kursi O‘zbekiston Respublikasining jinoyat-protsessual qonunchiligiga kiritilgan oxirgi o‘zgartirish va qo‘shimchalarning mazmun-mohiyati, tashqi iqtisodiy faoliyat sohasidagi jinoyatlar, ochiq ma’lumotlar bazalari va resurslardan dalillarni to‘plash (OSINT) imkoniyatlaridan amaliy foydalanish, jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklar profilaktikasining ijtimoiy-iqtisodiy hamda huquqiy asoslariga oid tinglovchilarning bilim va ko‘nikmalarini oshirishga yo‘naltirilgan.

The professional development course for customs investigators has commenced
At the Law Enforcement Academy, a professional development course for customs investigators has been launched on the topic “Issues of organizing and conducting inquiries in customs authorities”.
The course program includes topics such as the specifics of investigating crimes related to violations of customs legislation, the procedure for appointing and conducting audits, the use of operational-search activities in criminal proceedings, methods for investigating crimes related to smuggling, crimes committed in the deep and hidden segments of the Internet (Darknet), challenges in conducting preliminary investigations by customs authorities, and more.
The professional development course is aimed at enhancing the professional knowledge and skills of participants regarding the content and essence of recent amendments and additions to the criminal procedure legislation of the Republic of Uzbekistan, crimes in the field of foreign economic activity, the practical use of open-source intelligence (OSINT) from public databases and resources, and the socio-economic and legal foundations of crime prevention and control.