Akademik va yoshlar uchrashuvi
2025 yil 16 yanvar kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori, akademik Akmal Saidov Akademiyaning bakalavriat talabalari, magistratura tinglovchilari va doktorantlar bilan uchrashuv o‘tkazdi.
“Akademik va yoshlar” ruknida o‘tkazilgan mazkur uchrashuvda “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” hamda “Xalqaro huquqning zamonaviy tendensiyalari” mavzulari muhokama qilindi. Mazkur tadbir mamlakatda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning ahamiyati va yoshlarning bu boradagi rolini yoritib berishga qaratilgan.
Uchrashuvda Akademik Saidov Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasida inson huquqlari, erkinliklari va demokratiyaga ustuvor ahamiyat qaratilayotganini ta’kidlab, O‘zbekistonning xalqaro maydondagi imidjini yaxshilash va inson huquqlari bo‘yicha yuqori standartlarga erishishdagi sa’y-harakatlari haqida ma’lumot berdi. Tadbirda yuzdan ziyod talaba yoshlar, magistr va tadqiqotchilar faol ishtirok etdi.
Muloqot davomida jahonda kechayotgan globallashuv jarayonlari, inson huquqlari sohasidagi xalqaro prinsiplar hamda davlatlararo hamkorlikning ahamiyati haqida fikr almashildi. Akademik xalqaro huquq tizimidagi zamonaviy o‘zgarishlar va ularning inson huquqlarini ta’minlashdagi o‘rniga alohida e’tibor qaratdi. Tadbir yoshlar uchun bilim va ko‘nikmalarni oshirish, inson huquqlari sohasida ilmiy-nazariy bilimlarni chuqurlashtirish va amaliyotga yo‘naltirish uchun muhim qadam bo‘ldi. Shu bilan birga, talabalarga huquq sohasini o‘rganishning ahamiyati, adabiyot va huquq o‘rtasidagi uzviylik kabi masalalarda ham qiziqarli ma’lumotlar berildi.
Uchrashuv yoshlarning inson huquqlari va xalqaro huquq yo‘nalishidagi salohiyatini oshirish, ularning jamiyat va davlat ishlaridagi ishtirokini yanada faollashtirishga yo‘naltirilgan muhim tashabbus sifatida alohida ahamiyat kasb etdi.
Tadbir yakunida Akademik A.X.Saidov O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining faoliyati bilan tanishib chiqib, bu yerda ilm-fan va o‘quv jarayoni uchun yaratilgan shart-sharoitlarni yuqori baholadi.

Meeting of Academics and Youth
On January 16, 2025, the Director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, academician Akmal Saidov, held a meeting with undergraduate students, master’s students, and doctoral candidates of the Academy.
The event, held under the “Academics and Youth” banner, focused on discussions about the topics of “New Uzbekistan and Human Rights” and “Contemporary Trends in International Law.” The meeting aimed to highlight the importance of the ongoing reforms in the field of human rights in the country and the role of young people in this area.
During the meeting, Academician Saidov emphasized that the development strategy of New Uzbekistan gives priority to human rights, freedoms, and democracy. He provided information about Uzbekistan's efforts to improve its international image and achieve higher standards in the field of human rights. Over a hundred students, master’s students, and researchers actively participated in the event.
During the discussion, views were exchanged on the ongoing processes of globalization in the world, international human rights principles, and the importance of intergovernmental cooperation. The academician paid particular attention to the modern changes in the international legal system and their role in ensuring human rights. The event became an important step in enhancing knowledge and skills for the youth, deepening scientific and theoretical understanding in the field of human rights, and directing them toward practical application. Moreover, students were given interesting insights into the importance of studying law, as well as the interconnection between literature and law.
The meeting was a significant initiative aimed at enhancing the potential of young people in the field of human rights and international law, and at further activating their participation in society and state affairs.
At the end of the event, Academician A.K. Saidov familiarized himself with the activities of the Academy of Law Enforcement of the Republic of Uzbekistan and highly appreciated the conditions created for scientific research and the educational process.