Hududlarda kriminogen vaziyatni ilmiy yondashuv asosida o‘rganish ishlari
Jinoyatlarni uning turlari kesimida tahlil qilish, huquqbuzarliklar profilaktikasi va jinoyatchilikka qarshi kurashish faoliyatini uslubiy va konsultativ ta’minlash O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi faoliyatining asosiy yo‘nalishlaridan biridir.
Mazkur yo‘nalishda Akademiya tomonidan tizimli ishlar amalga oshirilib, respublikamiz hududlarida o‘rganish ishlari olib borilmoqda.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.V.Kolenko boshchiligida Akademiyaning bir guruh xodimlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-sonli Qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Qashqadaryo viloyatiga xizmat safari tashkil etildi.
Hududlarda huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari, “mahalla yettiligi”, jamoatchilik vakillari ishtirokida mazkur qaror mazmun-mohiyati atroflicha tushuntirildi.
Akademiya vakillari tomonidan ishchi guruhlar tarkibida viloyat mahallalaridagi kriminogen vaziyat, sodir etilgan jinoyatlarning asl sabablari, omillari va shart-sharoitlari bevosita joyiga chiqilgan holda ilmiy yondashuv asosida o‘rganish ishlari olib borildi. Qashqadaryo viloyati hududlarida jinoyatchilikka qarshi kurashish, huquqbuzarliklar profilaktikasi, jamoat tartibini saqlash va aholi tinchligini ta’minlashda amalga oshirilayotgan ishlar bilan bevosita tanishildi.
O‘rganish natijalari yuzasidan boshlang‘ich xulosalar umumlashtirildi va tahlillar natijasida mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish sohasiga oid faoliyatni takomillashtirish, bu borada idoralararo hamkorlikni rivojlantirish, mavjud akademik va ilmiy ishlanmalar xulosalarini amaliyotga tatbiq etish yuzasidan taklif-tavsiyalar ishlab chiqiladi.

Work in the regions of the country to study the criminogenic situation based on scientific approaches
The analysis of crimes by type, along with methodological and consultative support for activities aimed at crime prevention and combating criminal activity, is one of the main areas of focus for the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
In this regard, the Academy is conducting systematic work, including visits to the regions.
To implement Resolution No. PP-1 “On measures to create a safe environment and further enhance the efficiency of the system for early crime prevention in neighborhoods of the republic in 2025”, a group of staff from the Law Enforcement Academy, led by the First Deputy Head of the Academy, E.V. Kolenko, conducted a working visit to the Kashkadarya region.
At the local level, efforts were made to explain the essence and content of this resolution with the participation of law enforcement officials, the “Neighborhood Seven”, and representatives of the public.
Academy representatives, as part of working groups, studied the criminogenic situation in the region using scientific approaches. They worked on identifying the causes, factors, and conditions that contribute to crimes in neighborhoods. The working group also reviewed the ongoing efforts in the Kashkadarya region to combat crime, prevent offenses, maintain public order, and ensure community peace.
Based on the findings from the region, preliminary results were prepared. Upon completion of the analysis, recommendations and proposals will be developed to improve the efficiency of the early crime prevention system in mahallas, enhance interagency collaboration, and integrate the results of academic and scientific research into practice.