BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi mintaqaviy vakolatxonasi rahbari O. Shtolpe boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv
2025-yil 18 fevral kuni BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) Mintaqaviy vakolatxonasi rahbari O. Shtolpe boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga tashrif buyurdi.
Uchrashuv davomida tomonlar UNODC bilan hamkorlik istiqbollarini muhokama qilib, korrupsiyaga qarshi kurash, jinoyatchilikning oldini olish va uning profilaktikasi, jinoiy aktivlarni qaytarish, raqamli dalillar, sud ekspertizasi hamda kiberjinoyatlarga qarshi kurashish sohalarida xodimlar salohiyatini oshirish, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va shu yo‘nalishda yetakchi xorijiy ta’lim hamda tadqiqot muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvarda qabul qilingan "2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PQ-1-son qarorida belgilangan vazifalar doirasida jinoyatchilikning oldini olish va huquqbuzarliklar profilaktikasi samaradorligini oshirish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Samarali va mazmunli o‘tgan uchrashuv yakunida tomonlar belgilangan tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha kelgusi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab oldilar.

Встреча с делегацией во главе с руководителем регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности О. Штольпе
18 февраля 2025 года состоялся визит делегации во главе с руководителем регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC) О. Штольпе в Правоохранительную академию Республики Узбекистан.
В ходе конструктивного диалога стороны обсудили перспективы сотрудничества с UNODC, включая повышение потенциала сотрудников правоохранительных органов в борьбе с коррупцией, профилактике преступности, возврате преступных активов, работе с цифровыми доказательствами и судебными экспертизами, реализацию совместных проектов, а также установление партнерских отношений с ведущими зарубежными образовательными и исследовательскими организациями в данной сфере.
Кроме того, на встрече особое внимание было уделено вопросам развития сотрудничества в области предотвращения преступности и повышения эффективности профилактики правонарушений в соответствии с задачами, определёнными в постановлении Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП-1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году».
По итогам встречи стороны определили приоритетные направления дальнейшего сотрудничества для реализации намеченных инициатив.