Akademiyada viloyatlar prokurorlari uchun maxsus seminar tashkil etildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahar va viloyatlar prokurorlari ishtirokida jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashish, mahalla jinoyatchiligini barvaqt oldini olish, energetik xavfsizligini ta’minlash hamda ijtimoiy sohalarda noqonuniy holatlarni jilovlash faoliyatini tashkil etishga oid bilim va ko‘nikmalarni oshirish bo‘yicha o‘quv-amaliy seminar doirasida viloyat prokurorlari uchun Akademiyada seminar mashg‘uloti o‘tkazildi.
Tadbirda jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashish jinoyatchilikni tahlil qilish, ularni oldini olish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqib, amaliyotga joriy etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, tadbirda korrupsiyani yangi, raqamli ko‘rinishlari, jumladan kiber korrupsiyaga qarshi samarali kurashish bo‘yicha mustahkam huquqiy baza yaratish borasida o‘zaro fikr almashildi.
Bundan tashqari, prokurorlar huquqni muhofaza qilish organlari uchun kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish yuzasidan Akademiyada joriy etilgan ta’lim dasturlari, shuningdek, kiberlaboratoriya, kriminalistik poligon, kriminalistik laboratoriya, sud imitatsiyasi zali hamda boshqa amaliy va simulyatsion o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish imkonini beradigan zamonaviy ta’lim infratuzilmasi bilan tanishtirildi.

A special seminar was organized at the Academy for regional prosecutors
A training and practical seminar was organized at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan with the participation of prosecutors from the Republic of Karakalpakstan, the city of Tashkent, and the regions. The seminar aimed to enhance knowledge and skills in combating crime and corruption, preventing offenses at the mahalla level, ensuring energy security, and suppressing illegal activities in the social sphere.
During the event, comprehensive discussions were held on analyzing crime, developing scientifically grounded proposals for crime prevention, and implementing them in practice.
Additionally, the event included an exchange of views on establishing a robust legal framework to effectively combat new, digital forms of corruption, including cyber corruption.
Furthermore, prosecutors were introduced to the educational programs implemented at the Academy for training, retraining, and enhancing the qualifications of law enforcement personnel. They were also familiarized with the modern educational infrastructure, which enables the conduct of practical and simulation-based training sessions, including the cyber laboratory, forensic training ground, forensic laboratory, and mock trial room.
At the conclusion of the event, participants were presented with an overview of the activities of the Digital Forensics Research Institute established at the Academy.