Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Jahon banki hamda BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Jinoiy aktivlarni qaytarish tashabbusi (StAR) ekspertlari bilan ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda StAR tashabbusi ekspertlari V.Kasko, L.Pop va G.Kroni, shuningdek BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi mintaqaviy vakolatxonasi rahbari O.Shtolpe hamda loyiha koordinatori A.Irmanovlar ishtirok etishdi.
Tadbirda jinoiy aktivlarni qaytarish, xususan G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining jinoiy aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmog‘i (ARIN-WCA) va uning doimiy kotibiyati sifatida Huquqni muhofaza qilish akademiyasi faoliyati hamda istiqbollari muhokama qilindi.
O‘zaro muloqotda ushbu tarmoq va kotibiyat to‘g‘risida umumiy ma’lumot olinib, uning faoliyatini takomillashtirish va kuchaytirish yuzasidan takliflar bildirildi hamda kelgusi hamkorlik rejalari belgilandi.

Обсуждены вопросы сотрудничества в сфере возврата преступных активов
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан прошла рабочая встреча с экспертами Инициативы по возвращению похищенных активов (StAR) Всемирного банка и Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC) в рамках их визита в Узбекистан.
На встрече участвовали эксперты StAR: В. Каско, Л. Поп, Г. Крони, а также Региональный представитель UNODC в Афганистане, Центральной Азии, Иране и Пакистане О. Штольпе и координатор проекта А. Ирманов.
Стороны обсудили вопросы возврата преступных активов, включая деятельность Межведомственной сети по возврату активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA) и Правоохранительной академии в качестве ее постоянного Секретариата. Также рассмотрены перспективы дальнейшего развития этих инициатив.
В ходе обмена мнениями получены подробные сведения о деятельности Сети и Секретариата, обсуждены предложения по совершенствованию и укреплению их работы, а также намечены планы для продолжения сотрудничества в данной сфере.