Viloyatlar prokurorlarining birinchi o‘rinbosarlari uchun maxsus seminar tashkil etildi
Huquqni muhofaza qilish akademiyasida Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahar va viloyatlar prokurorlarining birinchi o‘rinbosarlari ishtirokida jinoyatchilik va korrupsiyaga qarshi kurashish, mahalla jinoyatchiligini barvaqt oldini olish, energetik xavfsizligini ta’minlash hamda ijtimoiy sohalarda noqonuniy holatlarni jilovlash faoliyatini tashkil etishga oid bilim va ko‘nikmalarni oshirish bo‘yicha seminar o‘tkazildi.
Seminar mashg‘ulotlarida jinoyatchilikka qarshi kurashishda kriminogen vaziyatni tahlil qilish, jinoyatchilikning oldini olish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqib, amaliyotga joriy etish, mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Shuningdek, jinoyat huquqining dolzarb muammolari, korrupsiyaning yangi, raqamli ko‘rinishlari, jumladan kiber korrupsiyaga qarshi samarali kurashish bo‘yicha mustahkam huquqiy baza yaratish borasida o‘zaro fikr almashildi.
Ishtirokchilar Akademiyada tashkil etilgan Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti faoliyatiga oid taqdimot bilan tanishdilar.
Bundan tashqari, huquqni muhofaza qilish organlari uchun kadrlar tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish yuzasidan Akademiyada joriy etilgan ta’lim dasturlari, shuningdek, kiberlaboratoriya, kriminalistik poligon, kriminalistik laboratoriya, sud imitatsiyasi zali hamda boshqa amaliy va simulyatsion o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish imkonini beradigan zamonaviy ta’lim infratuzilmasi prokurorlarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Seminar doirasida ishtirokchilar shuningdek Toshkent shahar IIBBda tashkil etilgan Situatsion markaz va Toshkent viloyati IIBBning Tezkor-boshqaruv markazi imkoniyatlari, Toshkent viloyati O‘rtachirchiq tumanidagi Mahalla huquq-tartibot maskani faoliyati bilan tanishdilar.

Organization of a special course for the first deputies of regional prosecutors
At the Law Enforcement Academy, a training seminar was held for the first deputies of the prosecutors of the Republic of Karakalpakstan, the city of Tashkent, and the regions. The seminar aimed to enhance knowledge and skills in combating crime and corruption, early crime prevention in mahallas, ensuring energy security, and addressing illegal activities in the social sphere.
During the seminar, participants discussed the analysis of the criminogenic situation in crime prevention, the development of scientifically grounded proposals for crime prevention and their practical implementation, the creation of a safe environment in mahallas, and improving the effectiveness of the early crime prevention system.
Additionally, the event featured an exchange of views on establishing a solid legal framework for effectively addressing pressing issues in criminal law, as well as new digital forms of corruption, including cyber corruption.
The participants were introduced to a presentation on the activities of the Institute of Digital Forensics, established at the Academy.
Additionally, the Academy’s educational programs for the training, retraining, and professional development of law enforcement personnel, as well as its modern educational infrastructure including a cyber laboratory, forensic training ground, forensic laboratory, courtroom simulation hall, and other practical and simulation-based training facilities sparked great interest among the prosecutors.
As part of the seminar, participants also familiarized themselves with the capabilities of the Situational center of the Tashkent City Police Department, the Operational management center of the Tashkent Regional Police Department, and the activities of the mahalla law and Order center in the Urtachirchik district of the Tashkent region.