Mahallalarda kriminogen vaziyatni o‘rganish ishlari davom etmoqda
Akademiya tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son Qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Akademiya mutaxassislari tomonidan jinoyatchilik darajasi yuqori bo‘lgan mahallalardagi jinoyatchilik holatiga ta’sir etuvchi asosiy omillarni aniqlash va har tomonlama tahlil qilish maqsadida Toshkent shahar Mirobod tumanida kompleks o‘rganish ishlari amalga oshirildi.
Ushbu tadqiqot doirasida tumanning “qizil” va “sariq” toifaga kiritilgan 38 ta mahallasi o‘rganildi.
Har bir mahalladagi jinoyatchilik vaziyatiga ta’sir etuvchi omillarni har tomonlama tahlil qilish natijasida huquqbuzarliklarning o‘ziga xos xususiyatlari baholandi va manzilli profilaktika tizimini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqildi.
Ushbu takliflar huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan hududiy “yo‘l xaritalari”ga kiritilishi nazarda tutilgan.

Продолжается работа по изучению криминогенной обстановки в махаллях
Академией ведется последовательная работа по реализации задач, обозначенных в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года № ПП–1
«О мерах по созданию безопасной среды в махаллях Республики Узбекистан в 2025 году и повышению эффективности системы ранней профилактики правонарушений».
Так, специалистами Академии проведено комплексное изучение криминогенной обстановки в Мирабадском районе города Ташкента в целях выявления и всестороннего анализа основных факторов, оказывающих влияние на криминогенную обстановку в махаллях с повышенным уровнем преступности. Исследовано 38 махаллей района, отнесенных к «красной» и «желтой» категориям.
По итогам всестороннего анализа факторов, влияющих на криминогенную ситуацию в каждой из махаллей, проведена оценка особенностей совершенных правонарушений, а также выработаны научно обоснованные предложения по внедрению адресной профилактической системы. Указанные предложения подлежат включению в региональные «дорожные карты» по профилактике правонарушений.