Mahallalarda kriminogen vaziyatni o‘rganish ishlari davom etmoqda
Akademiya tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son Qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha izchil ishlar olib borilmoqda.
Akademiya mutaxassislari tomonidan jinoyatchilik darajasi yuqori bo‘lgan mahallalardagi jinoyatchilik holatiga ta’sir etuvchi asosiy omillarni aniqlash va har tomonlama tahlil qilish maqsadida Toshkent shahar Mirobod tumanida kompleks o‘rganish ishlari amalga oshirildi.
Ushbu tadqiqot doirasida tumanning “qizil” va “sariq” toifaga kiritilgan 38 ta mahallasi o‘rganildi.
Har bir mahalladagi jinoyatchilik vaziyatiga ta’sir etuvchi omillarni har tomonlama tahlil qilish natijasida huquqbuzarliklarning o‘ziga xos xususiyatlari baholandi va manzilli profilaktika tizimini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar ishlab chiqildi.
Ushbu takliflar huquqbuzarliklarning oldini olishga qaratilgan hududiy “yo‘l xaritalari”ga kiritilishi nazarda tutilgan.

The study of the criminogenic situation in mahallas continues
The Academy is carrying out consistent work to implement the tasks outlined in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan № RP-1, dated January 3, 2025, “On measures to create a safe environment and further improve the effectiveness of the early crime prevention system in the mahallas of the Republic in 2025”.
Thus, specialists from the Academy conducted a comprehensive study of the criminogenic situation in the Mirabad district of Tashkent to identify and thoroughly analyze the key factors influencing crime rates in mahallas with elevated crime levels. A total of 38 mahallas classified as “red” and “yellow” zones were examined.
Based on an in-depth analysis of the factors affecting the criminogenic situation in each mahalla, an assessment was carried out on the characteristics of committed offenses. Additionally, scientifically grounded recommendations were developed for implementing a targeted crime prevention system.