Abdulla Qodiriy tavallud kuniga bag‘ishlangan kitobxonlik tanlovi o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida milliy qadriyatlarimizni, ma’naviy merosimizni va urf-odatlarimizni keng targ‘ib etish maqsadida tashkillashtirilgan “Talabalik bahori” an’anaviy festivali tadbirlari davom etmoqda.
Festival doirasida buyuk yozuvchi, o‘zbek adabiyotining yirik namoyandalaridan biri Abdulla Qodiriy tavallud kuniga bag‘ishlangan kitobxonlik tanlovi tashkil etildi.
Tadbirda Qodiriy ijodi va hayotini chuqur o‘rgangan taniqli adabiyotshunos, filologiya fanlari doktori, professor Sanobar To‘laganova hamda yozuvchining chevarasi Mahzuna Qodiriy ham ishtirok etishdi.
Mazkur tanlov Akademiya talabalarida kitobga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirish, adabiy bilim va dunyoqarashni kengaytirish, shuningdek, milliy adabiyotimizning ildizlariga nisbatan hurmat va muhabbat uyg‘otishga qaratildi.

Организован конкурс чтецов, посвященный дню рождения Абдуллы Кадыри
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан продолжаются мероприятия в рамках традиционного фестиваля «Студенческая весна», направленного на популяризацию национальных ценностей, духовного наследия и обычаев.
В рамках фестиваля проведен конкурс чтецов, посвященный дню рождения выдающегося узбекского писателя, поэта, переводчика, драматурга, одного из крупнейших представителей узбекской литературы ХХ века, основоположника узбекского романа – Абдуллы Кадыри.
В мероприятии приняли участие известный литературовед, доктор филологических наук, профессор Санобар Тулаганова, а также правнучка писателя – Махзуна Кадыри.
Данный конкурс нацелен на усиление интереса студентов к чтению, расширение их литературных знаний и кругозора, а также воспитание уважения и любви к национальной литературе и ее корням.