Huquqni muhofaza qilish akademiyasi rahbariyati huquqni muhofaza qilish organlarining ilmiy-ta’lim muassasalari tomonidan mahallalardagi jinoyatchilik vaziyatini ilmiy yondashuv asosida o‘rganish masalalariga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilishda ishtirok etdi.
Tadbir Toshkent shahar prokurori E.Yuldashev va shahar IIBB boshlig‘i R.Sultonxo‘jayev raisligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi "2025-yilda Respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-1-son qarori ijrosi doirasida huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirokida o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Huquqni muhofaza qilish akademiyasiga biriktirilgan mahallalar, jumladan poytaxtning Bektemir, Yashnobod va Mirobod tumanlaridagi jinoyatchilik vaziyatini ilmiy yondashuvlar asosida o‘rganish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama etildi.
Zamonaviy tadqiqot usullarini joriy etish, idoralararo hamkorlikni kuchaytirish va mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayonlariga jalb qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Mutaxassislarning xulosalari va takliflari mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha joriy yilning ikkinchi choragi uchun rejalashtirilgan yo‘l xaritalarining asosini tashkil etdi.

Обсуждены вопросы создания безопасной среды и дальнейшего повышения эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях
Руководство Правоохранительной академии приняло участие в расширенном совещании, посвященного вопросам изучения научно-образовательными учреждениями правоохранительных органов криминогенной обстановки в махаллях на основе научного подхода.
Мероприятие проведено под председательством прокурора города Ташкента Э.Юлдашева и начальника ГУВД города Р.Султонходжаева с участием руководителей образовательных учреждений правоохранительных органов в рамках реализации Постановления Президента №ПП–1 от 3 января 2025 года «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях Республики в 2025 году».
В ходе совещания обсуждена работа по изучению на основе научных подходов криминогенной обстановки в махаллях, в том числе Бектемирского, Яшнабадского и Мирабадского районов столицы, прикрепленных к Правоохранительной академии.
Особое внимание было уделено внедрению современных исследовательских методов, межведомственному взаимодействию и вовлечению актива махаллей в процессы укрепления общественной безопасности.
Выводы и предложения экспертов легли в основу дорожных карт по мерам создания безопасной среды и дальнейшего повышения эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях, предусмотренных во II квартале т.г.