Belarus Respublikasining ta’lim muassasalari bilan xalqaro hamkorlik kengaytirilmoqda
Ta’lim va ilmiy faoliyat sohasida, akademik, ilmiy va madaniy aloqalarni o‘rnatish, ilmiy salohiyatni rivojlantirish va mutaxassislarni tayyorlash sifatini ta’minlash maqsadida Akademiya vakillari Belarus Respublikasiga tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida Akademiya vakillari Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universitetining faoliyati, shu jumladan akademik mobillik, ta’lim loyihalari va ilmiy hamkorlik masalalari bilan tanishdilar.
Universitetning yuridik fakulteti rahbariyati va professor-o‘qituvchilari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi, shuningdek universitet, Vatanparvarlik tarbiya markazi va talabalar yotoqxonasiga ekskursiyalar tashkil etildi.
Akademiya vakillari huquqshunoslik fanlari bo‘yicha Universitetlar orasidagi olimpiada ochilishida ishtirok etdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasidan kelgan talabalar bilan uchrashuv tashkil etildi.
Tashrif natijasida hamkorlik bo‘yicha kelishuv imzolandi, bu tomonlar o‘rtasidagi xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va tajriba almashish imkoniyatlarini yaratadi.
Bundan tashqari, Akademiya vakillari Belarus Respublikasi Tergov qo‘mitasining malaka oshirish va qayta tayyorlash institutiga tashrif buyurdilar. Uchrashuv davomida o‘quv auditoriyalari va ularning zamonaviy jihozlari, kriminalistik texnika, poligonlar, o‘quv va ilmiy adabiyotlar namoyish etildi.
Uchrashuv yakunida ta’lim va ilm-fan sifati va samaradorligini yaxshilashga qaratilgan istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlari belgilab olindi. Tomonlar hamkorlikning yangi bosqichiga qadam bo‘ladigan hamkorlik qo‘shma dasturini ishlab chiqish va tasdiqlashga kelishib oldilar.
Belarus Respublikasiga tashrif ilmiy-tadqiqot va ta’lim aloqalarini rivojlantirish va mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi.

Расширение международного сотрудничества с образовательными учреждениями Республики Беларусь
В целях расширения сотрудничества в сфере образовательной и научной деятельности, установления академических, научных и культурных связей, развития научного потенциала и обеспечения высокого качества профессиональной подготовки специалистов организован визит представителей Академии в Республику Беларусь.
В ходе визита представители Академии ознакомились с направлениями деятельности Гродненского государственного университета имени Янки Купалы, программами академической мобильности, образовательными и научно-исследовательскими проектами.
Проведены встречи с руководством и профессорско-преподавательским составом юридического факультета, а также организованы экскурсии по университету, Центру патриотического воспитания и студенческому общежитию.
Представители Академии приняли участие в открытии Межвузовской олимпиады по юридическим наукам.
Также, организована встреча со студентами Университета из Республики Узбекистан.
Итогом визита стало подписание соглашения о сотрудничестве, создающего условия для развития международного сотрудничества и обмена опытом между сторонами.
Кроме того, представители Академии посетили Институт повышения квалификации и переподготовки Следственного комитета Республики Беларусь. В ходе встречи продемонстрированы учебные аудитории и их современное оснащение, криминалистическая техника, полигоны, учебная и научная литература.
По итогам встречи определены перспективные направления сотрудничества, направленные на улучшение качества и эффективности образования и науки, создающие новый этап в отношениях.Стороны договорились о принятии совместную программы по сотрудничеству.
В целом, визит в Республику Беларусь является важным шагом в развитии и укреплении научно-исследовательских и образовательных взаимоотношений.