Huquqni muhofaza qilish akademiyasi vakillari Shvetsiyaning Lund universitetida “Markaziy Osiyo huquqi: Markaziy Osiyoda huquqiy madaniyatlar va biznes muhiti” loyihasi doirasida stajirovka o‘tab qaytishdi.
Stajirovka davomida xodimlar Lund universitetining o‘qitish, ilmiy tadqiqotlarni olib borish tizimi bilan yaqindan tanishib, bu borada universitetning yetakchi professor-o‘qituvchilari bilan ilmiy uchrashuvlar tashkil etishdi hamda o‘zaro amaliy tajribalari bilan o‘rtoqlashishdi.
Shuningdek, Lund universitetining Huquq sotsiologiyasi departamenti tomonidan tashkil etilgan “Nog‘arbiy jamiyatlarda korrupsiya: Markaziy Osiyodan qarashlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etishdi.
Xususan, ushbu tadbirda Akademiyaning fakultet boshlig‘i A.Hidoyatullayev “Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etish samaradorligini oshirish muammolari va istiqbollari”, markaz boshlig‘i Sh.Shayzakov “Korrupsiyaga qarshi huquqiy ekspertizada korrupsiya va byurokratik to‘siqlarga qarshi kurashishning huquqiy asoslari (O‘zbekiston misolida)”, kafedra boshlig‘i A.Komilov “Mehnat migrantlari uchun imtiyoz va preferensiyalar: O‘zbekiston misolida”, kafedra dotsenti S.Shomirzayev “Korrupsiyaviy jinoyatlarga qarshi kurashish va ularning oldini olish choralari: xorijiy amaliyot va qiyosiy-huquqiy tahlil”, markaz prokurori T.Safarov “Korrupsiyaning ijtimoiy-madaniy manbalari sifatida urf-odat va an’analar: Markaziy Osiyo amaliyotida huquqiy va kriminologik tahlil” mavzularda ma’ruza bilan ishtirok etishdi.
Stajirovka yakunida xodimlar tomonidan ilmiy maqolalar tayyorlandi va yuqori reytingga ega bo‘lgan xorijiy jurnallarga yuborildi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi hamda Shvetsiyaning Lund universiteti o‘rtasidagi hamkorlik davom etmoqda.

Очередная стажировка сотрудников Академии в Лундском университете (Швеция)
Представители Правоохранительной академии в рамках проекта «Право Центральной Азии: правовые культуры и деловая среда в Центральной Азии» прошли стажировку в Лундском университете (Швеция).
В ходе стажировки сотрудники Академии ознакомились с системой обучения и научно-исследовательской работы университета, провели научные встречи с ведущими профессорами и преподавателями университета, а также обменялись практическим опытом.
Кроме того, они приняли участие в международной конференции на тему «Коррупция в незападных обществах: взгляд из Центральной Азии», организованной Департаментом социологии права университета.
На мероприятии сделан ряд докладов: начальник факультета Академии А.Хидоятуллаев – на тему: «Проблемы и перспективы повышения эффективности исполнения судебных актов и документов других органов», начальник центра Ш.Шайзаков – «Правовые основы борьбы с коррупцией и бюрократическими барьерами в правовой экспертизе антикоррупционного законодательства (на примере Узбекистана)», начальник кафедры А.Комилов – «Льготы и преференции для трудовых мигрантов: на примере Узбекистана», доцент кафедры С.Шомирзаев – «Меры по борьбе с коррупционными преступлениями и их предупреждению: зарубежный опыт и сравнительно-правовой анализ», прокурор центра Т.Сафаров – «Обычаи и традиции как социокультурные источники коррупции: правовой и криминологический анализ на примере практики Центральной Азии». По итогам стажировки сотрудниками подготовлены научные статьи, которые направлены в зарубежные журналы с высоким рейтингом.
Сотрудничество между Правоохранительной академией Республики Узбекистан и Лундским университетом продолжается.