Akademiya rahbariyati joriy yilning 26-30-may kunlari Moskva shahrida bo‘lib o‘tgan Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish (JDL/TMQK) bo‘yicha Yevroosiyo guruhining 42-Yalpi haftaligi tadbirlarida ishtirok etdi.
26-may kuni bo‘lib o‘tgan Yevroosiyo guruhiga a’zo mamlakatlar va tashkilotlarning JDL/TMQK bo‘yicha o‘quv-uslubiy markaz rahbarlarining ishchi uchrashuvi doirasida o‘tkazilgan davra suhbatida Akademiya tomonidan moliyaviy xavfsizlik sohasida amalga oshirilgan o‘quv va ma’rifiy tadbirlari to‘g‘risida axborot berildi.
Shuningdek, Akademiya vakili Baholash va huquqiy masalalar bo‘yicha ishchi guruhining hamraisi sifatida ishchi guruh yig‘ilishini olib bordi hamda tadbir yakunida tashkil etilgan davra suhbatida “Ommaviy qirg‘in qurolini tarqatishni moliyalashtirish bilan bog‘liq tavakkalchiliklarni milliy darajada baholash: O‘zbekiston Respublikasi tajribasi” mavzusida taqdimot bilan chiqish qildi.
27-may kuni o‘tkazilgan Jinoiy daromadlarni legallashtirishga va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish sohasidagi xalqaro tarmoq institutining 22-yig‘ilishida Akademiya vakili O‘zbekiston Respublikasida moliyaviy xavfsizlik bo‘yicha harakatni qo‘llab-quvvatlashga doir choralar to‘g‘risida ma’ruza qildi.
JDL/TMQK milliy tizimining ekspert salohiyatini oshirish va kadrlarni tayyorlash masalalarini muhokama qilish maqsadida 28-may kuni Huquqni muhofaza qilish akademiyasi boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Ye.Kolenko hamda Moliyaviy monitoring bo‘yicha xalqaro o‘quv-metodik markazi (MUMSFM) Bosh direktori I.Uvarovning uchrashuvi o‘tkazildi. Hamkorlikda amalga oshirilayotgan ta’lim loyihalari doirasida “Yevroosiyo mintaqasidagi mamlakatlarning JDL/TMQK tizimining o‘ziga xos jihatlari. 4 tom. O‘zbekiston  Respublikasi” nomli o‘quv qo‘llanmasini ishlab chiqish va chop etishga qo‘shgan hissasi uchun MUMSFM rahbariyati va xodimlari tashakkurnoma bilan taqdirlandi.
29-30-may kunlari Yevroosiyo guruhining 42-Yalpi majlisi doirasida ishtirokchilarga joriy yilning may oyida Akademiya tomonidan o‘rta-maxsus ta’lim muassasalarining o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan Moliyaviy xavfsizlik bo‘yicha milliy olimpiada to‘g‘risida  videolavha namoyish etildi.

Участие в мероприятиях 42-й Пленарной недели Евразийской группы
Руководство академии приняло участие в мероприятиях 42-й Пленарной недели Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма (ПОД/ФТ), состоявшихся в период с 26 по 30 мая текущего года в г. Москве.
В рамках Рабочей встречи руководителей национальных учебно-методических центров ПОД/ФТ государств-членов ЕАГ 26 мая был проведён круглый стол, в ходе которого участники ознакомились с деятельностью Академии по реализации обучающих и просветительских мероприятий в сфере финансовой безопасности.
Кроме того, представитель Академии выступил в качестве сопредседателя и модератора заседания Рабочей группы по оценке и правовым вопросам, а также представил доклад на тему: «Национальная оценка рисков финансирования распространения оружия массового уничтожения: опыт Республики Узбекистан» в рамках круглого стола, проведённого по итогам заседания рабочей группы.
27 мая состоялось 22-е заседание Международного сетевого института в сфере противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путём, и финансированию терроризма (МСИ). В рамках заседания был заслушан доклад представителя Академии о мерах, предпринимаемых в Республике Узбекистан для поддержки движения по обеспечению финансовой безопасности.
В продолжение мероприятий, 28 мая была организована встреча первого заместителя начальника Академии Е. Коленко с Генеральным директором Международного учебно-методического центра по финансовому мониторингу (МУМЦФМ) И. Уваровым. В ходе встречи обсуждены вопросы подготовки кадров и повышения экспертного потенциала национальных систем ПОД/ФТ.
В знак признательности за вклад в разработку и подготовку к изданию учебного пособия «Особенности национальных систем ПОД/ФТ государств Евразийского региона. Том 4. Республика Узбекистан», созданного в рамках реализации совместных образовательных проектов, руководителю и сотрудникам МУМЦФМ были вручены благодарственные грамоты.
Завершением насыщенной недели стало 42-е Пленарное заседание ЕАГ, состоявшееся 29–30 мая. В рамках мероприятия был продемонстрирован видеоролик, посвящённый Национальной олимпиаде по финансовой безопасности среди учащихся средне-специальных образовательных учреждений Республики Узбекистан, проведённой в мае текущего года на базе Правоохранительной академии.
Участие руководства Академии в мероприятиях пленарной недели способствовало укреплению и расширению международного сотрудничества Академии.