O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi magistraturasiga qabul e’lon qilinadi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida 2025/2026 o‘quv yili uchun magistraturaning quyidagi, ya’ni “Prokurorlik faoliyati”, “Prokurorlik faoliyati” (kechki va masofaviy), “Korrupsiyaga qarshi kurashish”, “Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” hamda “Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” mutaxassisliklariga qabul 10-iyundan – 31-iyulga qadar “mydtm.uz” elektron platformasi (my.uzbmb.uz) orqali tashkil etiladi.
«Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash» mutaxassisligiga Raqamli texnologiyalar vazirligi tomonidan tasdiqlangan ilovadagi nufuzli xalqaro IT-sertifikatga ega nomzodlar tanlovning «Informatika va axborot texnologiyalari» fanidan imtihon topshirishdan ozod etiladi hamda ushbu yo‘nalishga o‘qishga qabul qilingan tinglovchilarning oxirgi egallab turgan lavozimi bo‘yicha belgilangan tartib va miqdorda mehnatga haq to‘lash fondi to‘lovlari (pul ta’minoti) saqlanadi.
Yangi o‘quv yilida magistraturaning ushbu mutaxassisliklari bo‘yicha ta’limning kunduzgi shakli uchun jami 65 ta, kechki shakli uchun 10 ta, masofaviy shakli uchun 35 ta qabul parametrlari quyidagicha tasdiqlanmoqda:
‒“Prokurorlik faoliyati”–15 ta (6 tasi davlat granti, 9 tasi to‘lov kontrakt asosida);
‒“Korrupsiyaga qarshi kurashish” – 15 ta (6/9);
‒“Inson huquqlariga oid xalqaro huquq” – 15 ta (6/9);
–“Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” – 20 ta (6/14).
Bunda, prokuratura organlari xodimlari uchun qabul parametrlari soni davlat granti asosida jami 20 ta (har bir mutaxassislik uchun 5 tadan) etib belgilangan.
Ochiq tanlov bo‘yicha (tashqi nomzodlar uchun) qabul parametrlari soni davlat granti asosida jami 4 ta (har bir mutaxassislik uchun 1 tadan), to‘lov kontrakt asosida jami 36 ta (har bir mutaxassislik uchun 9 tadan) etib belgilangan.
Xususan, “Kiberxavfsizlikni huquqiy ta’minlash” mutaxassisligi bo‘yicha ta’limning kunduzgi shakli uchun jami 6 ta davlat granti asosida hamda 14 ta to‘lov – kontrakt asosida qabul parametrlari tasdiqlanmoqda.
Ushbu ta’lim shakli bo‘yicha prokuratura organlari xodimlari uchun 5 ta (davlat granti asosida), ochiq tanlov bo‘yicha (tashqi nomzodlar uchun) 1 ta (davlat granti asosida) va 9 ta (to‘lov - kontrakt asosida) hamda vakolatli davlat organlari xodimlari uchun 5 ta (to‘lov - kontrakt asosida) o‘rin nazarda tutilmoqda.
Bundan tashqari, “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha ta’limning kechki shakli uchun jami 10 ta (to‘lov – kontrakt asosida) qabul parametrlari tasdiqlanmoqda.
Mazkur ta’lim shakli ochiq tanlovi bo‘yicha (tashqi nomzodlar uchun) – 10 ta o‘rin nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, “Prokurorlik faoliyati” mutaxassisligi bo‘yicha ta’limning masofaviy shakli uchun jami 5 ta davlat granti asosida va 30 ta to‘lov - kontrakt asosida qabul parametrlari tasdiqlanmoqda.
Ushbu ta’lim shakli bo‘yicha prokuratura organlari xodimlari uchun 5 ta davlat granti asosida, 10 ta to‘lov – kontrakt asosida hamda ochiq tanlov bo‘yicha tashqi nomzodlar uchun 10 ta (to‘lov - kontrakt asosida) hamda vakolatli davlat organlari xodimlari uchun 10 ta (to‘lov-kontrakt asosida) o‘rin nazarda tutilmoqda.
Ochiq tanlov bo‘yicha davlat granti asosida qabul qilingan tinglovchilarga qonun hujjatlarida belgilangan tartib va miqdorda har oylik stipendiya to‘lanadi.
Tanlovlar avgust oyida o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi magistraturasiga qabul qilish va o‘qitishni tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin: http://lex.uz/uz/docs/6425532.

Правоохранительная академия Республики Узбекистан объявляет о начале приема в магистратуру на 2025/2026 учебный год по следующим специальностям магистратуры: «Прокурорская деятельность», «Прокурорская деятельность» (вечерняя и дистанционная), «Противодействие коррупции», «Международное право по правам человека» и «Правовое обеспечение кибербезопасности».  Прием осуществляется с 10 июня по 31 июля через электронную платформу «mydtm.uz» (my.uzbmb.uz).
Кандидаты, имеющие престижный международный сертификат в области информационных технологий, указанный в приложении, утверждённом Министерством цифровых технологий, освобождаются от сдачи экзамена по предмету «Информатика и информационные технологии» при поступлении на магистерскую программу по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности».
За слушателями, принятыми на обучение по данным специальностям, сохраняется фонд оплаты труда (денежное обеспечение) в порядке и размере, установленном по их последнему месту службы (должности).
В новом учебном году параметры приёма в магистратуру по указанным специальностям утверждены в следующем объёме: 65 мест — по очной форме обучения, 10 — по вечерней, 35 — по дистанционной.
По очной форме обучения установлены следующие квоты:
‒ «Прокурорская деятельность» — 15 мест (из них 6 — по государственному гранту, 9 — на платно-контрактной основе);
‒ «Противодействие коррупции» — 15 (6 / 9);
‒ «Международное право по правам человека» — 15 (6 / 9);
‒ «Правовое обеспечение кибербезопасности» — 20 (6 / 14).
При этом количество параметров приёма для сотрудников органов прокуратуры составляет 20 мест — по 5 мест на каждую специальность, на основе государственного гранта.
Предусмотрено 4 места (по 1 на каждую специальность) на основе государственного гранта и 36 мест (по 9 на каждую специальность) на платно-контрактной основе по открытому конкурсу (для внешних кандидатов).
В частности, по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности» на очную форму обучения утверждены 6 мест на основе государственного гранта и 14 мест на платно-контрактной основе.
По данной форме обучения предусмотрены 5 мест на основе государственного гранта для сотрудников органов прокуратуры, 1 место на основе государственного гранта и 9 мест на платно-контрактной основе — по открытому конкурсу для внешних кандидатов, а также 5 мест на платно-контрактной основе для сотрудников уполномоченных государственных органов.
Кроме того, для вечерней формы обучения по специальности «Прокурорская деятельность» утверждены 10 мест на платно-контрактной основе.
По данной форме обучения предусмотрены 10 мест на платной основе (контракт) по открытому конкурсу для внешних кандидатов.
Также утверждены 5 мест на основе государственного гранта и 30 мест на платно-контрактной основе для дистанционной формы обучения по специальности «Прокурорская деятельность».
По данной форме обучения предусмотрены 5 мест (на основе государственного гранта) и 10 мест (на платно-контрактной основе) для сотрудников органов прокуратуры, 10 мест (на платно-контрактной основе) по открытому конкурсу для внешних кандидатов, а также 10 мест (на платно-контрактной основе) для сотрудников уполномоченных государственных органов.
Студентам, принятым по открытому конкурсу на основе государственного гранта, выплачивается ежемесячная стипендия в порядке и размере, установленных законодательством.