2025-yil 19-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasida «Raqamli transformatsiya davrida huquqni muhofaza qilish faoliyatidagi zamonaviy chaqiriqlar va tahdidlar» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘z ishini boshladi.
Ushbu konferensiya 30 dan ortiq davlatdan kelgan 100 dan ziyod xorijiy ekspertlarni — yetakchi olimlar, amaliyotchi mutaxassislar, sohaviy tashkilot va muassasalar vakillarini birlashtirdi. Tadbir doirasida huquqni muhofaza qilish sohasida tez sur’atlar bilan kechayotgan texnologik o‘zgarishlarni chuqur tahlil qilishga alohida e’tibor qaratildi.
Konferensiya dasturi doirasida plenar majlis hamda quyidagi yo‘nalishlarga bag‘ishlangan uchta asosiy parallel sessiya tashkil etildi:
• Huquqni muhofaza qilish sohasida fan va ta’lim: zamonaviy yondashuvlar va chaqiriqlar;
• Raqamli kriminalistika va tergov faoliyatini tashkil etishning yangi usullari;
• Raqamli davrda korrupsiya, jinoiy daromadlarni yuvish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi ushbu tadbir tashkilotchisi sifatida zamon talablariga mos holda tezkor va samarali qaror qabul qilish qobiliyatiga ega bo‘lgan yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga katta e’tibor qaratayotganini yana bir bor namoyon etdi. Xalqaro darajadagi ekspertlar ishtirokida platforma yaratilishi — Akademiyaning ilmiy salohiyatni rivojlantirish, innovatsion ta’lim yondashuvlarini joriy etish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan izchil harakatlarining mantiqiy davomidir.
Ushbu konferensiyaning o‘tkazilishi kasbiy muloqotni rivojlantirishda muhim bosqich bo‘lib, raqamli transformatsiya sharoitida jamoat xavfsizligi va huquq-tartibotni ta’minlashga doir amaliy yechimlarni ishlab chiqishga xizmat qilmoqda.

On June 19, 2025, the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan launched an international scientific-practical conference on the theme: “Modern Challenges and Threats in Law Enforcement Activities in the Era of Digital Transformation”.
The conference brought together more than 100 foreign experts from over 30 countries — leading scholars, practicing specialists, and representatives of relevant institutions and organizations. The event paid special attention to an in-depth analysis of the rapid technological changes occurring in the sphere of law enforcement.
The conference program featured a plenary session and three main parallel sessions dedicated to the following topics:
- Science and Education in the Field of Law Enforcement: Modern Approaches and Challenges
- New Methods of Organizing Digital Forensic and Investigatory Activities
- Combating Corruption, Money Laundering, and the Financing of Terrorism in the Digital Age
As the organizer of the event, the Law Enforcement Academy reaffirmed its commitment to training highly qualified specialists capable of making prompt and effective decisions in line with contemporary demands. The establishment of a platform with the participation of international-level experts is a logical continuation of the Academy’s consistent efforts to develop its scientific potential, implement innovative educational approaches, and strengthen international cooperation.
The conference serves as an important milestone for advancing professional dialogue and for developing practical solutions aimed at ensuring public safety and the rule of law in the context of digital transformation.