O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3-yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son Qarori ijrosini ta’minlashga qaratilgan ishlar tizimli va izchil davom ettirilmoqda.
Xususan, Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan mahallalardagi jinoyatchilik vaziyatini ilmiy yondashuv asosida navbatdagi o‘rganish ishlari Toshkent shahar, Yashnobod tumanida olib borilib, tumanning “Cho‘lpon”, “Yangiqo‘rg‘on”, “Boysun”, “Jarqo‘rg‘on” va “Uchchinor” mahallalarida jinoyatchilikni jilovlash, mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayonlariga keng jalb qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Akademiya mutaxassislarning hududdagi kriminogen vaziyatning kundalik tahlili asosida ishlab chiqqan xulosalari va takliflari mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirishga ijobiy hissa qo‘shmoqda.
Tumanning “qizil” va “sariq” toifaga kiritilgan har bir mahallasidagi jinoyatchilik vaziyatiga ta’sir etuvchi omillarni har tomonlama tahlil qilish natijasida huquqbuzarliklarning o‘ziga xos xususiyatlari baholanib, manzilli profilaktika tizimini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar berib borilmoqda.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 3 января 2025 года №ПП–1 «О мерах по созданию безопасной среды и дальнейшему повышению эффективности системы раннего предупреждения правонарушений в махаллях республики в 2025 году» продолжается системная и последовательная работа по его реализации.
В рамках этого Правоохранительная академия проводит научные исследования криминогенной ситуации в Ташкенте, в Яшнабадском районе, включая махалли «Чўлпон», «Янгиқўрғон», «Бойсун», «Жарқўрғон» и «Уччинор». В этих районах особое внимание уделяется борьбе с преступностью и привлечению активистов махаллей к процессу укрепления общественной безопасности.
Эксперты Академии, на основе ежедневного анализа криминогенной ситуации в этих районах, разработали выводы и предложения, которые способствуют созданию безопасной среды и повышению эффективности системы профилактики правонарушений.
После всестороннего анализа факторов, влияющих на уровень преступности в махаллях, отнесённых к «красной» и «жёлтой» категориям, были подготовлены научно обоснованные предложения по внедрению адресной профилактики правонарушений.
Работа в данном направлении будет продолжена в формате практических учебных занятий на местах, что также позволит повысить правовую грамотность населения и вовлечённость жителей в борьбу с преступностью.