Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 3 yanvardagi “2025-yilda respublika mahallalarida xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning barvaqt oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ–1-son qarori ijrosini ta’minlashga qaratilgan ishlar tizimli va izchil davom ettirilmoqda.
Akademiya tomonidan mahallalardagi jinoyatchilik vaziyatini ilmiy yondashuv asosida navbatdagi o‘rganish ishlari Toshkent shahrining Mirobod tumanida olib borilib, tumanning “Ming o‘rik”, “Movarounnahr” va “Oybek” mahallalarida jinoyatchilikni jilovlash, mahalla faollarini jamoat xavfsizligini mustahkamlash jarayonlariga keng jalb qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Akademiya ishchi guruhining hududdagi kriminogen vaziyatning kundalik tahlili asosida ishlab chiqqan xulosalari va takliflari mahallalarda xavfsiz muhitni yaratish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimi samaradorligini yanada oshirishga ijobiy hissa qo‘shmoqda.
Tumanning “qizil” va “sariq” toifaga kiritilgan har bir mahallasidagi jinoyatchilik vaziyatiga ta’sir etuvchi omillarni har tomonlama tahlil qilish natijasida huquqbuzarliklarning o‘ziga xos xususiyatlari baholanib, manzilli profilaktika tizimini joriy etish bo‘yicha ilmiy asoslangan takliflar berib borilmoqda.

Systematic efforts to improve the criminogenic situation in neighborhoods continue
The Law Enforcement Academy is consistently and systematically continuing its efforts aimed at implementing the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PD–1 dated January 3, 2025, “On Measures to Create a Safe Environment in the Neighborhoods of the Republic in 2025 and Further Improve the Effectiveness of the System for the Early Prevention of Offenses”.
As part of this initiative, the Academy conducted another round of research based on a scientific approach into the crime situation in neighborhoods, focusing on the Mirobod district of Tashkent city. Special attention was given to curbing crime and actively involving neighborhood representatives in the process of strengthening public safety in the "Ming Urik," "Movarounnahr", and "Oybek" neighborhoods.
The conclusions and proposals developed by the Academy’s working group based on daily analysis of the criminogenic situation in the area are contributing positively to the creation of a safe environment and the enhancement of the effectiveness of the crime prevention system.
As a result of a comprehensive analysis of the factors influencing the crime situation in each neighborhood classified as “red” and “yellow” zones, the specific characteristics of offenses are being assessed, and scientifically grounded proposals are being developed to introduce a targeted prevention system.