Xalqaro hamkorlik yangi bosqichga chiqmoqda: Akademiya tomonidan muhim kelishuvlar imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirish borasida izchil ishlarni davom ettirmoqda.
«Raqamli transformatsiya davrida huquqni muhofaza qilish faoliyatidagi zamonaviy chaqiriq va tahdidlar» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya doirasida Akademiya tomonidan yetakchi xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan yangi hamkorlik kelishuvlari imzolandi hamda o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
E’tibor markazida – raqamli davrning zamonaviy chaqiriqlari va huquqni muhofaza qilish sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash masalalari turdi.
Xalqaro ishtirokning ko‘lami Akademiyaning global huquqiy muloqot maydoni sifatidagi yuksak nufuzini yana bir bor tasdiqladi: tadbirda AQSH, Belgiya, Belarus, Birlashgan Arab Amirliklari, Buyuk Britaniya, Kanada, Koreya, Latviya, Lyuksemburg, Singapur, Ozarbayjon, Ispaniya, Pokiston, Polsha, Portugaliya, Rossiya, Ruminiya, Sloveniya, Tailand, Tojikiston, Turkiya, Fransiya, Chexiya, Xitoy, Shvetsiya, Qirg‘iziston, Qatar, Qozog‘iston va Yaponiya kabi 30 mamlakatdan 120 nafarga yaqin ekspert va sohaviy tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Konferensiya doirasida bir qator xorijiy ta’lim muassasalari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazildi. Jumladan, Rossiya Federatsiyasi Prokuratura universiteti rektori I.Matskevich, Turkiya Adolat akademiyasi prezidenti B.Altun, Tojikiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari malakasini oshirish instituti direktori o‘rinbosari K.Barakatullo va N.I.Lobachevskiy nomidagi Nijniy Novgorod Milliy tadqiqot universiteti xalqaro faoliyat va tashqi aloqalar bo‘yicha prorektori A.Bedniy bilan hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Akademiya va Rossiya Federatsiyasi Prokuratura universiteti o‘rtasida 2025–2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi hamda N.I.Lobachevskiy nomidagi Milliy tadqiqot universiteti bilan hamkorlik to‘g‘risidagi kelishuvlar imzolandi.
Muzokaralar davomida tomonlar o‘zaro hamkorlikning yuksak darajasini qayd etib, ikki tomonlama munosabatlarni yanada chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar.

International cooperation is reaching a new stage: important agreements have been signed by the Academy
The Law enforcement academy of the Republic of Uzbekistan continues its consistent efforts to expand international academic cooperation.
On the sidelines of the international scientific and practical conference on the topic “Modern challenges and threats in law enforcement in the era of digital transformation”, the Academy signed new agreements with leading foreign universities and defined priority areas for further cooperation.
The focus is on the modern challenges of the digital age and the strengthening of international collaboration in the field of law enforcement.
The scale of international participation underscored the Academy’s high standing as a platform for global legal dialogue: the event brought together around 120 experts and representatives of specialized organizations from 30 countries, including the USA, Belgium, Belarus, the United Arab Emirates, the United Kingdom, Canada, Korea, Latvia, Luxembourg, Singapore, Azerbaijan, Spain, Pakistan, Poland, Portugal, Russia, Romania, Slovenia, Thailand, Tajikistan, Turkey, France, the Czech Republic, China, Sweden, Kyrgyzstan, Qatar, Kazakhstan, and Japan.
As part of the conference, bilateral meetings were held with the leadership of foreign educational institutions. In particular, discussions focused on cooperation with I.Matskevich, rector of the university of the Prosecutor’s office of the Russian Federation; B.Altun, president of the Turkish justice Academy; Kh.Barakatullo, deputy director of the Institute for the study of legality, law and order, crime, and professional development of Prosecutor’s office staff of the Republic of Tajikistan; and A.Bedny, vice-rector for international affairs and external relations of the N.I. Lobachevsky National research Nizhny Novgorod state university.
In addition, a Cooperation Program for 2025–2026 was signed between the Academy and the university of the Prosecutor’s office of the Russian Federation, along with cooperation agreements with the N.I. Lobachevsky National research Nizhny Novgorod state university.
During the discussions, the parties noted the high level of cooperation and identified further priority areas for deepening bilateral collaboration.