O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi xodimi A.O.Xalmuratov AQSH Davlat departamenti tomonidan tashkil etilgan Xalqaro tashrif buyuruvchilar yetakchiligi dasturi (IVLP) doirasidagi “Odam savdosi: oqibatlarining oldini olish va yumshatish II” mavzusidagi o‘quv kursda ishtirok etdi.
Ushbu tadbirda Albaniya, Bangladesh, Braziliya, Bolgariya, Daniya, Italiya, Iordaniya, Malayziya, Chernogoriya, Filippin, Singapur, Tayvan, Tanzaniya, Tayland, Sharqiy Timor va O‘zbekiston kabi qator davlatlarning huquqni muhofaza qiluvchi organlari va nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari ishtirok etishdi.
O‘quv mashg‘ulotlarida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha ma’ruzalar va amaliy seminarlar o‘tkazildi:
-
· Odam savdosiga qarshi kurashishda zamonaviy usul va vositalar;
· Bolalar va ayollar savdosi, majburiy mehnatga qarshi kurashishdagi AQSH amaliyoti;
· Tergov va prokuror nazoratini samarali tashkil etish;
· Migrantlar huquq va erkinliklarini himoya qilish;
· Raqamli texnologiyalar orqali odam savdosini aniqlash usullari;
· Yashirin sxemalar va odam savdosining global tendensiyalari;
· Mehnat muhojirlarining ishga joylashuvini monitoring qilish;
· Jinoiy, ma’muriy, fuqarolik-protsessual va tezkor-qidiruv choralari.
Shuningdek, Akademiya vakili Markaziy Florida universitetining (University of Central Florida) odam savdosining oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha o‘qitish tizimi hamda ta’lim dasturlari bilan yaqindan tanishdi.
Ushbu xalqaro kurs ishtirokchilarga odam savdosining oldini olish va unga qarshi kurashish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni chuqur o‘rganish, shuningdek, kelgusida o‘z mamlakatlarida bu sohadagi mexanizmlarni joriy etish bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarni oshirish imkonini yaratdi.

Участие в международном учебном курсе по борьбе с торговлей людьми
Правоохранительной академии  Республики Узбекистан Халмуратов А.О. принял участие в международном учебном курсе «Торговля людьми: предотвращение и смягчение последствий II», организованном в рамках Программы лидерства для международных посетителей (IVLP) Государственным департаментом США.
В мероприятии приняли участие представители правоохранительных органов и негосударственных некоммерческих организаций из таких стран, как Албания, Бангладеш, Бразилия, Болгария, Дания, Италия, Иордания, Малайзия, Черногория, Филиппины, Сингапур, Тайвань, Танзания, Таиланд, Восточный Тимор и Узбекистан.
В ходе учебных мероприятий были рассмотрены следующие ключевые темы:
·  Современные методы и средства борьбы с торговлей людьми;
·  Практика США по противодействию торговле детьми и женщинами, а также принудительному труду;
·  Эффективная организация следствия и прокурорского надзора;
·  Защита прав и свобод мигрантов;
·  Инструменты цифровых технологий в выявлении преступлений, связанных с торговлей людьми;
·  Скрытые схемы и глобальные тенденции в сфере торговли людьми;
·  Мониторинг трудовой миграции и трудоустройства;
·  Организация уголовных, административных, гражданско-процессуальных и оперативно-розыскных мероприятий.
Кроме того, представитель Академии ознакомился с системой обучения и передовым опытом Университета Центральной Флориды (University of Central Florida) по предотвращению торговли людьми и противодействию ей.
Данный международный курс стал важной платформой для глубокого изучения передового зарубежного опыта в сфере противодействия торговле людьми и его последующего внедрения в деятельность профильных организаций на национальном уровне.