Kiberjinoyatlarga qarshi kurash: Toshkent viloyati prokuratura va ichki ishlar organlari xodimlari uchun amaliy o‘quv mashg‘uloti tashkil etildi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasining Raqamli kriminalistika ilmiy-tadqiqot instituti xodimlari tomonidan Toshkent viloyatida “Axborot texnologiyalari yordamida sodir etilgan jinoyatchilik ahvoli, amaliyotdagi muammolar, bu toifadagi jinoyatlarni fosh etish va tergov qilish samaradorligini oshirish” mavzusida sayyor o‘quv-amaliy mashg‘ulotlar tashkil etildi.
Mashg‘ulotlarda Toshkent viloyati prokuraturasi va ichki ishlar organlari rahbarlari, tuman (shahar) prokuraturalari va ichki ishlar bo‘limlari tergovchilari, yosh mutaxassislar hamda Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari faol ishtirok etishdi.
Tadbir doirasida tergovchilar va prokurorlar uchun kiberjinoyatlarni fosh etish hamda tergov qilishdagi dolzarb masalalar, zamonaviy raqamli texnologiyalar hamda maxsus texnik vositalarni samarali qo‘llash usullari haqida amaliy ma’lumotlar berildi. Jumladan, hodisa joyini virtual holda ko‘rib chiqish imkonini beradigan 360 gradusli sferik videokamera imkoniyatlari namoyish etildi.
Shuningdek, ishtirokchilarga Akademiya tomonidan ishlab chiqilgan “Axborot texnologiyalari sohasidagi jinoyat ishlarini yuritishda tergovchining yon daftari” nomli amaliy qo‘llanmaning mazmuni va undan amaliyotda foydalanish afzalliklari tushuntirildi.
Mashg‘ulotlar davomida raqamli dalillar bilan ishlashga mo‘ljallangan ilg‘or texnik va dasturiy vositalar taqdim etildi va ularning har biri bo‘yicha amaliy ko‘nikmalar shakllantirildi.
Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan joylardagi tergov organlari uchun o‘tkaziladigan amaliy mashg‘ulotlar kelgusida ham izchil ravishda davom ettiriladi.

Combating Cybercrime: A Practical Training Session Was Organized for Prosecutor’s Office and Internal Affairs Officers of Tashkent Region
Specialists from the Digital Forensics Research Institute of the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan organized a mobile practical training session in Tashkent Region on the topic: “The State of Crime Committed Using Information Technologies, Practical Challenges, and Increasing the Efficiency of Detection and Investigation of Such Crimes”.
The training session was actively attended by senior officials of the Tashkent Regional Prosecutor’s Office and Internal Affairs bodies, investigators from district (city) prosecutor’s offices and internal affairs departments, young specialists, and staff from the Department for Combating Economic Crimes.
During the event, investigators and prosecutors received practical information on urgent issues related to detecting and investigating cybercrimes, as well as methods for effectively using modern digital technologies and specialized technical tools. In particular, the capabilities of a 360-degree spherical video camera that allows for virtual examination of crime scenes were demonstrated.
Additionally, participants were introduced to the content and practical advantages of using the “Investigator’s Field Notebook for Handling Criminal Cases in the Field of Information Technologies,” a practical guide developed by the Academy.
Throughout the training, advanced technical and software tools designed for working with digital evidence were presented, and practical skills for each tool were developed.
The Law Enforcement Academy will continue to consistently conduct such practical training sessions for investigative bodies in the regions in the future.